אימון אישי

אנשים החשים חוסר שביעות רצון מחלק מסויים בחייהם כמו: זוגיות או תעסוקה, מחפשים פתרונות ועזרה לשינוי המצב. לא כולם מעוניינים לפנות לטיפול. לאלה, ניתנת האפשרות להיעזר באימון אישי (coaching) להשגת השינוי המבוקש.

מה זה אימון אישי?

אימון אישי הוא שיטה חדשה יחסית, אשר מטרתה לעזור ללקוח להגדיר בעיה, להציב מטרה, ולמצוא את הדרך להגיע אליה. בבסיס השיטה עומדת האמונה כי לאדם עצמו יש את היכולות להשיג את מטרתו, ושיכולות אלה כבר מובנות בתוכו. תפקיד המאמן לעזור ללקוח להגיע למיצוי יכולותיו לשם הגשמת מטרתו.

הדבר דומה לאימון ספורט בו המאמן מאמין שלספורטאים יש את היכולת לשחק ולנצח, ותפקידו לאמנם על מנת שיוכלו להפיק מעצמם את המקסימום ולנצח.

מה כולל תהליך האימון?

האימון הוא תהליך קצר יחסית, של כ 8-12 פגישות. משך כל פגישה שעה, והפגישות נערכות בדרך כלל אחת לשבוע.

במהלך הפגישה המאמן שואל את הלקוח שאלות רבות שאמורות לסייע ללקוח להציב לעצמו מטרה, להבין מה בהתנהגות שלו או בדפוסי החשיבה שלו מונע ממנו להגיע אליה, ולמצוא את הדרכים הנכונות והפרודוקטיביות להשגת המטרה.

במהלך הפגישות ניתנות משימות שונות. חלק מהמשימות יש לבצע בין פגישה לפגישה.

תפקיד המאמן:

המאמן אינו מתיימר להגיע עם הפתרונות או לייעץ ללקוח מה לעשות. למעשה הצלחת התהליך תלויה בלקוח עצמו. המאמן מסייע ללקוח להבין ולמצוא מה הם הפתרונות המתאימים לו, מתוך אמונה שהלקוח בעצם כבר יודע את הפתרונות, אך יש דברים המונעים ממנו להשיגם. חסמים אלה יכולים להיות: פחדים, חוסר ביטחון עצמי, ביטול עצמי אל מול דעותיהם של אחרים, ועוד. אימון  אישי מסייע ללקוח למצוא את “האמת הפנימית” או “הקול הפנימי” לדבוק בהם ולהאמין בהם.

יתרונות האימון על פני טיפול:

–          האימון קצר, לעומת טיפול שלרוב הוא ארוך טווח.

–          אורך התהליך מוגדר מראש. (“רואים” את הסוף).

–          הוא מתייחס לכאן ועכשיו ולא לעבר רחוק וכואב.

–          הוא מעשי ומכוון פתרונות.

שני נושאים מרכזיים גורמים לאנשים לחוסר שביעות רצון מחייהם ומביאים אותם לפנות לאימון אישי: זוגיות ותעסוקה.

אימון אישי לזוגיות:

אנשים רבים חווים קושי במציאת זוגיות מתאימה. חלק מתקשים למצוא בן זוג או להתחיל קשר, ואחרים מתקשים לשמור על קשר זוגי לאורך זמן, ולשמור על זוגיות ארוכת טווח וטובה.

הקושי במציאת זוגיות גורם לרבים תסכול וכאב, המביאים אותם לאימון אישי לזוגיות. האימון כולל בדיקה של אופני מחשבה ותפישה של האדם לגבי זוגיות בכלל ולגבי בן הזוג הרצוי. המטרה היא לאתר דפוסי חשיבה שליליים הגורמים לתקיעות ולעודד דפוסי חשיבה חיוביים ומקדמים.

מוקד נוסף לעבודה הוא דפוסי ההתנהגות בזוגיות ועבודה על שינוי.

אימון אישי לתעסוקה:

מיועד לאנשים שאינם מרוצים ממצבם התעסוקתי ורוצים לשפרו או לשנותו, או לאנשים המתקשים להחליט על כיוון תעסוקתי. גם כאן העבודה היא על הצבת המטרות ואיתור החסמים שמונעים מהאדם להגיע למטרות אלה, ומציאת דרכים אלטרנטיביות ויעילות להשגת המטרה. כמובן שקיימת אפשרות לפנות לפסיכולוג תעסוקתי אשר מתמחה ביעוץ בנושאים אלו.

אימון היא שיטה להעצמה ושינוי בחיים. היא מחפשת את הכוחות בכל אדם ושואפת להביא כוחות אלה לכדי מיצוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *