ועדת ערר על החלטת ועדה רפואית של ביטוח לאומי

כמעט וכל אדם אשר נפגע בגופו, בין אם עקב תאונה או מחלה, פונה בשלב זה או אחר לסיוע של הביטוח הלאומי. שם, הוא עובר ועדה רפואית, בסיומה מוחלט האם להעניק לו אחוזי נכות, אשר יגדירו את הקצבאות והסיוע הניתן לו.

עם זאת, במקרים רבים החלטת הועדה אינה משביעה את רצון המבקש, דבר שמותיר אותו עם אפשרות אחת עיקרית, והיא ערעור על החלטת הועדה. ניתן להרחיב בנושא ערר על החלטת ועדה רפואית באתר committee.

ראשית: הגשת הבקשה

כאמור, מטרתה העיקרית של ועדת הערר הוא לבדוק האם אכן, כפי שתובע מבקש הבקשה, ראוי הוא להגדרה אחרת של מצבו הרפואי. הדבר הראשון שחשוב לדעת אודותיה הוא פרק הזמן בו נדרש להגיש את בקשת הערר, הנספר החל מהיום בו התקבלו תוצאות הועדה.

זמן זה משתנה בהתאם לסוג הבקשה. כך, למשל, בקשה נכות כללית ניתן להגיש תוך 60 יום מרגע פרסום פרוטוקול הועדה, נפגעי עבודה יכולים לעשות זאת תוך חודש אחד בלבד ונפגעי משרד הביטחון לאחר תקופה שאינה עולה על 45 יום.

בבקשה הראשונית, יש לציין, נדרש לציין את הסיבות להגשת הערעור, בין אם אלה נוגעות להליך עצמו, להחלטות המקצועיות או לכל דבר אחר. על מבקש הבקשה להוסיף אל הבקשה מסמכים רפואיים רלוונטיים, וכן את הפרוטוקול המלא של הועדה הקודמת שנערכה בעניינו.

התבוננות (חלקית) אל העבר

יש להדגיש כי ועדת הערער אינה תלויה בתוצאות הועדות הקודמות אשר דנה בעניינו של אדם. בסמכותה להחליט בכל נושא רפואי, כולל כאלה אשר לא עלו בועדה המקורית. עם זאת, מומלץ מאד למבקש הועדה להתכונן אליה כראוי, ולדאוג למסמכים רפואיים שיוכלו לסייע להחלטת חברי הועדה- רצוי בסיועו של איש מקצוע.

כך, ניתן ללמוד מהפרוטוקול על הסיבות שהביאו להחלטה הראשונית, כאשר לרוב אלה יהיו רשומות בעגה רפואית מקצועית.

מבנה ועדת הערער

ועדת הערער מורכבת אך ורק מרופאים מומחים: הרכבם יעמוד על שלושה, אחד לפחות מומחה לפגיעות מהסוג מהן סובל המערער. הסוגיות אשר נקבעות על ידם מזכירות במידה רבה את אלה של הועדה הראשונית, לרבות קביעת גובה הנכות, הגדרתה כקבועה או כזמנית וכן הלאה. ואגב, בסמכות הועדה גם להוריד את אחוזי הנכות אשר נקבעו מלכתחילה, או אפילו לבטל אותם לחלוטין.

החלטות אלה יינתנו בהתאם למסמכים הרפואיים, ורק לאחר עריכת בדיקה קלינית מקיפה על ידי צוות הרופאים. אלה, לאחר דיון מקיף בעניין, יכתבו פרוטוקול מחודש, הכולל גם את החלטותיהם לגבי הערעור (מידע נוסף לגבי ההחלטה – לחצו כאן)

הפעם: ההחלטה סופית

כעבור מספר שבועות, יקבל מבקש ועדת הערער את תוצאותיה. יש לציין כי החלטה זו הינה סופית. אפשרות הערעור היחידה לגבי יכול להיות בשאלות משפטיות בלבד, והוא נידון, במידת הצורך, בפני בית הדין לעבודה.

כך, ייתכן שינוי של החלטות הועדה כאשר מחליט בית הדין שהיא חרגה מהסמכויות המוקצבות לה, פעלה על פי שיקולים זרים או בניגוד להוראות המחייבות אותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *