זכויות היוצר של יצירה הנעשתה על ידי סטודנט במהלך הלימודים – האם קיימת זכות יוצרים?

כל סטודנט צפוי להכין לא מעט עבודות במהלך הלימודים שלו במוסדות להשכלה גבוהה: סמינריונים, תזות, מאמרים אקדמיים או אפילו יצירות אומנות.

כל אחת מהעבודות האלה מצריכה עבודה קשה, לעיתים של חודשים ארוכים. לא מפתיע מדוע סטודנטים רבים מעוניינים שהיצירה תיוחס להם, ולא לאף אדם אחר, ורוצים לברר מה המעמד שלה מבחינה זכויות יוצרים. המציאות היא שמדובר בתחום סבוך יחסית, אשר ננסה להביא עבורכם במאמר הנוכחי את חוקי המשחק העיקריים שלו.

מה חוק זכויות היוצרים אומר בנושא?

כדי להבין את נושא זכויות היוצרים על יצירת אקדמית, צריך לבחון את לשון חוק זכויות היוצרים משנת 2007. החוק הזה מגדיר מספר יצירות אשר מעצם המהות שלהן מוגנות במסגרת החוק לזכויות יוצרים. בין היצירות האלה ניתן למנות יצירות ספרותיות מקוריות, אליהן ניתן לשייך חלק ניכר מהעבודות האקדמיות הנעשות במסגרות הלימודים.

בעולם אוטופי, היה ניתן לצאת בהכרזה חד משמעית, לפיה יצירות של סטודנט במהלך הלימודים מוגנות באופן מלא במסגרת חוק זכויות היוצרים, ונחשבות לשלו בכל מאת האחוזים.

המשמעות במצבים אלה היא שכל שימוש ביצירה על ידי אדם אחר מצריך קבלת אישור מהסטודנט, כשגם מבחינת הציטוט והשימוש בעבודה למטרות אחרות יש חוקים ברורים: למשל הצורך לתת קרדיט ליצירה ברשימת המקורות של העבודה המתבססת עליה.

הבעיה: מוסדות הלימוד מערימים קשיים

התמונה הופכת למורכבת עוד יותר כאשר מכניסים לתמונה את המוסדות בהם נעשות העבודות האקדמיות והיצירות למיניהן: בין אם מודלים המעוצבים על ידי סטודנטים לעיצוב, בגדים שמעצבים סטודנטים לעיצוב אופנה, סרטים שמפיקים סטודנטים לקולנוע וכן הלאה.

החוק בישראל מגדיר כי בעל זכויות היוצרים יכול להעביר אותן לגורם אחר, שהוא במקרה הזה מוסד הלימודים שלו. לא תמיד יש כאן מקום לפשרות, כאשר הסעיף הזה מופיע בתקנוני הלימודים (שלמרבה הצער סטודנטים רבים לא קוראים כלל וכלל לעומק) ולמעשה מגדיר שהסטודנט מסכים להעביר את זכויות היוצרים על יצירות ועבודות שעושה במסגרת הלימודים למוסד הלימודים.

המשמעות היא שמוסד הלימודים יוכל להשתמש בעבודות האלה לצרכים שלו – למשל להעלאת שמו בהקשר של מחקר אקדמי או ייחוס העבודה לכזו הנעשית במוסד האקדמי – כשהוא צריך לציין את שם יוצר היצירה. שימו לב שאין כאן צורך לקבל את האישור שלו לעצם הפרסום, גם אם מוסדות שונים כן יידאגו מטעמי כבוד לסטודנט לבקש את רשותו.

הגבלות אחרות הנובעות מהעברת זכויות היוצרים הן על הפצת היצירה על ידי הסטודנט, שלפעמים לא אפשרית כלל וכלל במסגרת התקנונים של מוסדות הלימוד.

סטודנט המעוניין להפיק רווח כלכלי מהיצירה שלו עלול שלא להיות מסוגל לעשות זאת, לכל הפחות בלי האישור של מוסד הלימודים. יש מוסדות שהופכים את הסטודנט לשותף ברווחים פוטנציאליים, דוגמת תמלוגים על עבודות או יצירות, אבל לא כולם עושים את זה.

המצב הנוכחי מעורר את התסכול של לא מעט סטודנטים, ואפשר להבין מדוע: הוא למעשה לוקח במידה מסוימת את הזכות על היצירה שהם רואים עצמם כאחראיים לה באופן מלא לחלוטין, ומעביר את הכוח לידיים של מוסד הלימודים.

לפני מספר שנים החלה התאחדות הסטודנטים הארצית מאבק כנגד העברת הזכויות למוסד הלימודים, בטענה שמדובר בפגיעה בזכויות חוקתיות.

נכון להיום, אין יותר מדי מקום למשא ומתן או לפשרות מצד מוסד הלימודים, שעה שידוע על מוסדות שמעמידים את העברת הזכויות כתנאי מרכזי לקבלה ללימודים: מי שמסרב לסעיף הזה לא יתקבל בהם ללימודים, פשוטו כמשמעו. ימים יגידו האם המצב ישתנה וישפר את המצב של הסטודנטים ביחס ליצירות שהם עמלו עליהן.

פנייה לעורך דין מקצועי בנושא זכויות יוצרים

למרות זאת, אם אתם סמוכים ובטוחים בצדקתכם ושהיצירה שלכם אמורה להיות שייכת רק לכם – מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה המבין בדיני זכויות יוצרים על מנת שתוכלו להבין איפה אתם עומדים והאם יש לכם בכלל עילה לתביעה.

המאבק על היצירה שלכם לא יהיה פשוט, אך אם לא תצליחו להגיע לעמק השווה עם המוסד הלימודי בו אתם לומדים כדאי כפי שצוין, להתייעץ עם גורמים משפטיים לפני שמתכננים כל מהלך נגד המוסד הלימודי שמתנגח מולכם. פנייה לעורך דין יכולה לחסוך לכם הרבה כאב ראש גם אם אין עילה לתביעה ולכן מומלץ לפנות מהר ככל האפשר על מנת לבחון את כל האופציות העומדות לרשותכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *