יש לכם זכויות יוצרים!

החוק מעניק ליוצר זכות להשתמש באופן בלעדי ביצירתו ומגן עליו משימוש של אחרים ביצירתו ללא רשותו. הגנה זו נקראת זכויות יוצרים. מטרתה, היא לאפשר ליוצר להפיק את מלוא התועלת הכלכלית שביצירתו ולמנוע מאחרים להרוויח ממנה, ללא הסכמתו של היוצר. ליוצר זכות בלעדית להעתיק, לשדר, להשכיר, לבצע בפומבי, להפיץ, או לעשות כל שימוש אחר ביצירה שלו.

לא כל הפרה היא הפרה

אולם, הגנה זו איננה בלתי מוגבלת. ככל זכות אחרת, גם זכות היוצר אינה עומדת לבדה במערך זכויות האדם ויש לאזן בינה לבין זכויות אחרות, בראשן חופש הביטוי וחופש המסחר. האיזון הזה נשמר על ידי מתן הגנה ליוצר, אך הגנה שאינה מוחלטת ויש לה סייגים והגבלות, אשר נועדו לשמור על הזכויות האחרות כאמור. למשל, החוק מגן על יצירות מקוריות בלבד. קרי, על היצירה להיות עצמאית, כזו אשר הושקעה בה מידה מינימאלית של יצירתיות ויש בה אמירה אישית של היוצר, אשר הופכת את היצירה לשלו.

כמו כן, ישנה רשימה בחוק של שימושים מותרים, אשר אינם נחשבים על פי החוק, הפרה של זכויות יוצרים. מהו שימוש מותר? החוק מפרט רשימה של שימושים, אשר לא מהווים הפרה של זכויות יוצרים והמשתמש, אינו צריך לקבל את רשותו של היוצר, טרם השימוש. למשל: כאשר השימוש ביצירה נעשה לשם דיווח עיתונאי, ביקורת ספרותית, מחקר אקדמי וכיו”ב. חשוב להדגיש, כי  הרשימה אינה רשימה סגורה והמשמעות היא, שבית המשפט יכול להכיר בשימושים אחרים, שאינם נמצאים ברשימה, כשימושים מותרים.

האיזון בין זכות היוצר לזכות המשתמש, נשמר גם על ידי כך  כי החוק אינו מגן על רעיונות או נתונים, אלא רק על דרכי ביטוי מקוריות שביצירה. במה דברים אמורים? למשל, סרט או ציור, הן דרכי ביטוי של רעיון והן יכולות לקבל הגנה במסגרת החוק. אולם העלילה שבסרט, או הסיפור שהיווה השראה לציור, אינם מוגנים.

מה עם זכויות יוצרים באינטרנט?

בעידן שלנו, בו האינטרנט הוא אמצעי מדיה מרכזי, עולה השאלה האם ישנה הגנה על יצירות המועלות לרשת? בהחלט. דיני זכויות יוצרים, חלים גם על יצירות באינטרנט וגם על מאמרים שנכתבו על ידי חברות תוכן ועל כן, על המשתמש להיות זהיר בעת שימוש בטקסט, ציור, לוגו, או כל ביטוי אחר של רעיון המוצג באינטרנט. מטבע הדברים, האכיפה של זכויות יוצרים ברשת, היא מסובכת יותר משום שהאינטרנט מאפשר אנונימיות, אשר אינה קיימת בצורה כל כך מובהקת, באף מדיה אחרת. האנונימיות הזו והמרחב האינטרנטי הגדול, מקשים גם להוכיח  מי המפר ומהו היקף ההפרה.  עוד על זכויות יוצרים באינטרנט באתר takdinet

הפרת זכויות יוצרים – מה עושים?

אחת הבעיות המרכזיות בתחום זכויות יוצרים, הוא הוכחת ההפרה. קל וחומר, אם מדובר בהפרת זכויות יוצרים באינטרנט. מומלץ תמיד לפנות לעורך דין המתמחה בזכויות יוצרים אשר מבין ומיומן בכל האספקטים של החוק והפסיקה. החוק מאפשר ליוצר להגיש תביעה ולקבל פיצוי כספי, גם אם הוא לא יכול להוכיח את הנזק שנגרם לו, בעקבות ההפרה. זהו ביטוי חשוב להגנה על היוצר, המכיר בכך כי לא פעם, נגרם ליוצרים נזק רב בשל שימוש אסור ביצירה שלהם, אך ישנו קושי להוכיח את הדבר. ללא סעיף המאפשר קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק, יוצרים רבים שנפגעו, לא יפוצו.

סכום הפיצוי ללא הוכחת נזק, מוגבל ל – 100,000 ₪. בבואו לקבוע את גובה הפיצוי, ישקול בית המשפט שיקולים שונים, כגון: היקף ההפרה, חומרתה, היקף הרווח שצמח לנתבע בעקבות הפרת זכויות היוצרים, תום לבו של המפר כיו”ב.

לצד הפיצוי הכספי, בין אם ניתן על בסיס הוכחת הנזק או אם לאו, מבקש היוצר, לרוב, גם צו מניעה, במסגרתו מתבקש בית המשפט, להורות על מניעת המשך ההפרה על ידי המשתמש, הנתבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *