מיצוי ומימוש זכויות רפואיות

כל מי שהתנסה בכך, יסכים בוודאי עם ההיגד הבא: קבלת זכויות רפואיות בישראל, גם אם אלה אמורות להינתן על פי חוק, אינה דבר פשוט. המכשולים הבירוקרטיים המוערמים על גבי הדרך רבים, מה שמקשה מאד על קבלת הזכויות, אם בכלל. סיוע חיצוני של חברה הבקיאה בתחום, אם כן, הופך לא פעם לחובה של ממש.

הקדמה: זכויות רפואיות בישראל

חברות למימוש זכויות רפואיות הוקמו מתוך מטרה ברורה אחת: לסייע ללקוחותיהן לקבל את הזכויות הרפואיות המגיעות להם לאחר פציעה, פגיעה פיזית, מחלה או כל בעיה בריאותית אחרת. כידוע, בכל אימת שאלה מתרחשים, ובעיקר כאשר שאלת הנכות נכנסת לתמונה (זמנית או קבועה), נדרש מהאדם לעמוד בלא מעט הוצאות, עבור טיפולים גופניים או נפשיים כאחד. בנוסף, כושר העבודה שלו נפגע, לעיתים באופן מוחלט. קבלת הזכויות היא הצעד הכלכלי החשוב ביותר שהוא יכול לעשות בדרך להתייצבות.

על הנייר, לא מעט מוסדות נועדו לסייע במקרים כאלה. די אם נזכיר את תקנות הזיכוי של מס ההכנסה, קצבאות הביטוח הלאומי כמו קצבת הילד הנכה, קצבת ניידות וכולי או הביטוחים החיצוניים השונים, המכסים גם מקרים מסוג זה. אלא שבפועל, מגלה האדם שבא לממש את זכויותיו כי ההליך הבירוקרטי מורכב עד מאד.

אותם גופים, חלקם מונעים על ידי אינטרס כלכלי, מערימים קשיים רבים עד לקבלת הזכויות – אם בכלל. ללא סיוע חיצוני, קשה מאד לדרוש, לכן, את מה שאמור להגיע.

מה החברות עושות?

כבר מהמידע שניתן אפשר להצביע על חשיבות השירותים של החברות. הן אלו שתבדוקנה האם ללקוח מגיעות אי אילו זכויות רפואיות – בדיקות אלה נעשות ללא תשלום, וללא כל התחייבות מצידו. במידה ואכן נמצא כי עליו לקבל זכויות, תפעל החברה אל מול המוסדות האמורים, מה שמקצר מאד את המסלול עד לקבלת הכספים.

פעילות החברה נעשית במספר מישורים: ראשית, אנשיה בקיאים בכל אותם תקנות וחוקים רלוונטיים, הנוגעים לקבלת הזכויות על פי מדיניות המוסד האמור.

מעבר לכך, יש להם את הידע והכלים הפיננסיים להבנת התחום, שבו משתנים רבים מרכיבים כל משוואה. החברה פועלת גם בשיתוף פעולה מלא עם רופאים מהשורה הראשונה בישראל, מה שמוסיף מרכיב חשוב נוסף: חוו”ד רפואית מקצועית, הנדרשת לרוב בהתנהלות עם כל אותם מוסדות שהוזכרו מעלה.

כך זה מתבצע בפועל

ברמה הטכנית, מדובר על סדרה ארוכה של פעולות ושירותים, אשר נכנסים לתמונה במקרה נתון על פי פרטיו. החברה תנתח, כצעד ראשון, את המקרה הרפואי ואת מצבו של הלקוח, ותבדוק האם בכלל יש סבירות לקבלת הכספים. לאחר מכן יחל שלב ההכנות: כל האישורים מטעמם המוסדות יאורגנו על ידי החברה, מה שיבנה, בסופו של דבר, את התיק הרפואי של הלקוח.

מכאן, מתחיל שלב חשוב לא פחות, ויש שיגידו המרכזי מכולם: ההתנהלות אל מול המוסד האמור, בין השאר מבחינת הגשת תביעות או הכנות לועדות הרפואיות. יש לציין כי החברה לא מעניקה סיוע משפטי.

מגוון רחב של לקוחות

במהלך השנים, שירתו החברת נאמנה עשרות אלפי לקוחות, פרטיים ומוסדיים כאחד. ב-90% מהמקרים הסתיים המאבק בהצלחה, עם קבלת כספים וזכויות אחרות, בשיעור עצום: החל מאלפי שקלים ללקוח, ועד למיליונים. בין החברות השונות ניתן למנות את המרכז למימוש זכויות רפואיות, זכותי (עכשיו גם זכותי בפייסבוק וזכותי בגוגל+)ואף גוף חדש ומפתיע – חברה למימוש זכויות שהקים המוסד לביטוח לאומי בעצמו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *