חתונה אזרחית בחו”ל

החלטתם להתחתן? שיהיה במזל! אתם מעוניינים בטקס דתי או אזרחי?

בישראל אין נישואין אזרחיים וניתן להינשא רק באמצעות טקס דתי. מי שאינו מעוניין בטקס דתי, או שאינו יכול להתחתן בטקס כזה (למשל בני דתות שונות, או כהן עם גרושה), יכול להינשא בטקס נישואין אזרחי בחו”ל. המדינה מכבדת ומכירה בנישואין אלה.

איך מתחילים?

ראשית צריך לבחור את מדינת היעד. ניתן להינשא במקומות רבים, ישנן כ-50 מדינות שמדינת ישראל מכירה בטקסי הנישואין שלהן, ביניהן: ארה”ב, איטליה וצ’כיה. המדינה המבוקשת ביותר לקיום טקסי נישואין על ידי זוגות ישראלים היא קפריסין, וזאת עקב קרבתה לישראל והעלות הנמוכה יחסית של “מבצע החתונה” בכללותו (טיסה, מלון וכדומה). קפריסין כל כך קרובה עד שניתן לטוס, להתחתן ולחזור באותו היום! הליך חתונה אזרחית בחו”ל היום פשוט ומהיר וגם לא עולה סכומים ניכרים.

לאחר בחירת ארץ היעד חשוב לבדוק אם יש דרישות או תנאים מיוחדים לקיום נישואין במדינה. יש מדינות המגבילות את גיל הנישואין, יש הדורשות פרק זמן מוגדר שבו על הזוג לשהות במדינה לפני שיהיה זכאי להינשא בה.

אילו הכנות צריך לעשות בארץ לפני הנסיעה?

לכל טקס נישואין בחו”ל נדרשת הכנה מבעוד מועד של המסמכים הבאים:

–          מסמך רישום מרשות האוכלוסין המאשר את מעמדו האישי של כל אחד מבני הזוג (רווק, גרוש או

           אלמן).

–          דרכון (חשוב לבדוק שהדרכון בתוקף).

–          כרטיסי טיסה הלוך – חזור.

–          2 תמונות פספורט.

–          אישור ממקום העבודה של שני בני הזוג.

על כל המסמכים להיות מתורגמים ומאושרים באישור נוטריוני.

אחת הסיבות לכך שהמדינות קפריסין וצ’כיה מבוקשות לנישואין נעוצה בכך שהן היחידות אשר אינן דורשות מסמך “אישור כשירות להינשא” הנקרא: Nulla Osta. במדינות רבות נדרש אישור זה והוא חלק ממסמכי החובה.

למידע נוסף על נישואים במדינות אלו: חתונה בפראג, חתונה בקפריסין

כיצד מתבצע תהליך הנישואין?

ברוב המדינות התהליך מתחיל בהגשת בקשה רשמית להינשא הכוללת מילוי טפסים בבניין העיריה. (הדבר כרוך גם בתשלום). לעתים טקס הנישואין יכול להתקיים מיד לאחר מילוי הטפסים, ולעתים יש לקבוע מועד  מיוחד לטקס עצמו.

לטקס כללים דומים: מנהל הטקס (פקיד בעיריה) משיא את בני הזוג זה לזו. לרוב אורכו של הטקס כ – 15 דק’. ברוב המקרים הוא נעשה בשיטת “הסרט הנע” כאשר זוגות רבים נישאים אצל אותו פקיד בזה אחר זה.

לאחר הטקס נדרש כי תעודת הנישואין תחתם בחותמת מיוחדת, בין לאומית הנקראת “אפוסטיל” (Apostille ). חותמת זו מקנה לנישואין תוקף רשמי והיא, כאמור, מכובדת על ידי משרד הפנים בישראל.

 כיצד רושמים את הנישואין בישראל?

עם החזרה לארץ יש להגיע לאחד מסניפי משרד הפנים עם המסמכים הבאים:

–          תעודות זהות ודרכונים של שני בני הזוג.

–          תעודת הנישואין.

–          תרגום חתום באישור נוטריוני של תעודת הנישואין.

–          תמונה עדכנית.

וזהו, אתם יכולים להרשם בתעודת הזהות כנשואים, ולזכות בכל הזכויות המגיעות לזוג נשוי, כמו סיוע במשכנתא.

מי שארגון הפרוייקט לבד נראה לו מסובך, יכול להיעזר בחברות תיירות המתמחות בכך. חברות אלה ידריכו אתכם לאורך כל התהליך מארגון המסמכים וקביעת מועד החתונה בחו”ל, ועד ליווי צמוד בחו”ל במהלך כל התהליך.

מזל טוב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *