לימודי נדל”ן

תחום הנדל”ן הוא אחד החמים בישראל, עקב לא מעט סיבות. גם מנקודת מבט סטודנטיאלית, מדובר בתחום מבוקש כיום. עולם הנדל”ן הוא רחב, מה שבא לידי ביטוי במגוון רחב של תכניות ומסלולי לימודים, החולשים על ההיבטים השונים שלו. אז מהן האפשרויות המרכזיות של לימודי נדל”ן? ומדוע התחום מומלץ?

שורה ארוכה של מסלולי לימוד

תחום הנדל”ן הוא הכל חוץ ממקשה אחת, היבט שצריך לשים לב אליו כשבוחנים את מסלולי הלימודים הקשורים אליו. בין המסלולים של לימודי נדל”ן שניתן לבחור ביניהם ניתן למנות לימודי יזמות נדל”ן, שמתאימים לכל מי שמרגיש שיש לו חוש עסקי ומעוניין לקחת חלק מרכזי בהתפתחות הנדל”ן בישראל.

לצד זה ניתן למצוא קורסים ייעודיים העוסקים בהשקעות או בניהול פרויקטים בתחום הנדל”ן: פרויקטים חדישים לצד פרויקטים של שיפוצים או תמ”א 38. כל אחד מהתחומים האלה הוא “תורה” בפני עצמו, ומצריך היכרות מקסימלית עם שלל היבטים מעשיים ותיאורטיים כאחד.

מקצוע מרכזי אחר בתחום הנדל’ן הוא תיווך נדל”ן, במסגרתו הבוגרים לוקחים חלק בשידוך בין מוכרים לרכושים, כמו גם מכשירים ושוכרים, של נכסי נדל”ן מסוגים שונים.

תחומי לימוד אחר לוקחים אותנו לצדדים הכלכליים והחשובים כל כך של תחום הנדל”ן, שכל עסקה בו מאופיינת בתשלום של מאות אלפי ופעמים רבות גם מיליוני שקלים. ניתן למצוא מסלולים ייעודיים של שמאות מקרקעין, מקצוע מרתק שכולל פעולות דוגמת הערכת שווי נכסים או בחינת נזקים הנגרמים להם. דוגמא נוספת היא ייעוץ משכנתאות, מקצוע שמכשיר את הלומדים בו חלק לשמש יועצים באחת ההחלטות החשובות ביותר שלוקחים רוכשי דירה בעת השלמת המשימה.

לכל מסלול לימודים יש כאן חוקים משלו, שמשפיעים הן על תנאי הקבלה והן על התמורות שניתן לקבל במסגרת הלימודים. חלק מתכניות הלימוד הן נקודתיות יותר, עם קורס ספציפי הנמשך מספר חודשים, בעוד אחרות יצריכו ישיבה על ספסל הלימודים למשך מספר שנים.

ככל שהמסלול שבוחרים הוא מקיף יותר ויצריך השקעה רבה יותר, כך יש צורך לחשוב היטב האם הוא מתאים לסטודנט הספציפי, ומה הוא יוכל להפיק ממנו.

היתרונות המרכזיים של לימודי נדל”ן

גם אם לא בטוח שהחלום הראשון של כל אם יהודיה הוא שהילד שלה ייכנס לתחום הנדל”ן, במצב הדברים הנוכחי מדובר בתחום שדווקא מומלץ לשקול בחיוב עקב סיבות שונות.

הסיבה הראשונה, הנובעת גם מזירת הנדל”ן הרותחת של מדינת ישראל, היא שיש כיום ביקוש גבוה לבעלי מקצוע בכל אחת מהנגזרות של תחום הנדל”ן.

עובדה זו, שאינה מובנת מאליה במקצועות רבים בישראל (כולל כאלה שהביקוש אליהם בעולם האקדמי הוא גבוה), יכולה לקצר מאד תהליכים עבור מי שרוצה ללמוד בשביל השורה התחתונה של הלימודים – לקבל מקצוע לחיים.

המכנה המשותף לרוב המקצועות הוא שהעובדה שהמסיימים אותם בהצלחה מקבלים תעודת מקצוע, וזאת להבדיל מתואר אקדמי המזוהה אצלנו עם לימודים במוסדות להשכלה גבוהה. זהו לא בהכרח חיסרון, כאשר כיום רבים מחפשים מראש את מקצוע הלימודים שיכין אותם כמה שיותר ל”עולם האמיתי”, הוא עולם התעסוקה. זה לא אומר שאין בתחום הנדל”ן הרבה היבטים תיאורטיים או עיוניים – יש, והם אפילו מורכבים בכל קנה מידה – אלא שנהוג להעניק תשומת לב ניכרת בלימודים לא פחות לפן המעשי של העיסוק בתחום.

אי אפשר לספק תשובה חד משמעית לשאלת השכר של מקצועות הנדל”ן, שמשתנה כמובן בין התחומים או בעלי מקצוע שונים. החדשות הטובות מהבחינה הזו הן שבהרבה מקצועות ומקרים מדובר על שכר נאה בכל קנה מידה, עם אפשרויות שונות לשדרוג ולהתפתחות (גם מבחינה כלכלית).

אם אתם רוצים להעמיק יותר בתחום הנדל”ן אתם מוזמנים להציץ במגזין האינטרנטי המעודכן ביותר בתחום הנדל”ן – dira-il.co.il.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *