לימודי רפואה אלטרנטיבית – כל גישות הטיפול והיכן ניתן ללמוד

רפואה אלטרנטיבית נמצאת בשנים האחרונות בעלייה של ממש, לא רק בישראל אלא בעולם כולו. ברמת ההגדרה, המונח מתאר מגוון רחב מאד של טיפולים גופניים שלא כוללים בסיס מדעי מוצק – גם אם אינספור אנשים ומומחים יכולים להישבע שהם יעילים לא פחות מאשר הטיפולים הקונבציונליים יותר.הדעה הרווחת בקרב רבים כיום היא שמדובר ברפואה שיכולה לסייע לגוף שלנו לא פחות מזו המסורתית, וגם להשלים אותה היטב (לכן המונח רפואה משלימה). אם גם אתם רוצים לדעת על התחום עוד, ובעיקר על אפשרויות הכניסה אליו בתור מטפלים, כדאי שתקראו את הסקירה המקיפה שהכנו עבורכם במאמר הנוכחי.

אילו גישות ושיטות טיפול קיימות ברפואה האלטרנטיבית?לימודי רפואה אלטרנטיבית - כל גישות הטיפול והיכן ניתן ללמוד

רפואה אלטרנטיבית מהווה כיום עולם ומלואו, כאשר יש מגוון רחב של גישות ושיטות טיפול, עם הבדלים עצומים בגישה אחת ביחס לאחרת. המקור של הגישה מגדיר במידה רבה את המאפיינים שלה, עם טיפולים ספציפיים המזוהים עם זרם ספציפי של הרפואה האלטנטיבית. רפואה סינית נחשבת לאחת הבולטות בשדה המשחק, והיא כוללת פרקטיקות דוגמת דיקור סיני, טיפולי מגע, שימוש בצמחי מרפא, תרגולים גופניים, טיפול בכוסות רוח ועוד. לטיפולים האלה יש תשתית משותפת, הכוללת את המודלים של זרימת הצ’י בערוצים מיסטיים בגוף, התבוננות על הדם כגשמי, התבססות על חמש פאזות ועוד.

דוגמא נוספת היא שיטות רפואה אלטרנטיבית שהמקור שלהן הוא מדינות אירופה, חלק מהשיטות עתיקות בעוד אחרות מודרניות הרבה יותר. תחת ההגדרה הזו ניתן למצוא שיטות פופולאריות דוגמת הומאופתיה, ארומתרפיה (שילוב ניחוחות לצורך טיפול בגוף) או רולפינג (אינטגרציה מבנית). יש שיטות שאחראי להן אדם אחד, דוגמת טיפול בפרחי באך, ומצד שני שיטות שפותחו באופן הדרגתי במשך תקופה ארוכה באזור גיאוגרפי או תרבותי מסוים. כל המורכבות הזו באה לידי ביטוי גם באפשרויות הקיימות כיום ללימוד רפואה אלטרנטיבית.

הביקוש ללימודים בתחום הרפואה האלטרנטיבית נמצא במגמת עלייה

מעוניינים ללמוד רפואה אלטרנטיבית? ובכן, נראה שאתם צריכים להיות ספציפיים יותר. העלייה בפופולאריות של התחום במהלך השנים הגדילה גם את אפשרויות הלימודים בו. ניתן למצוא כיום מסלולים רחבים, שעוסקים בתורה שלמה של הרפואה האלטרנטיבית (למשל העולם הרחב של רפואה סינית), ולעומת זאת קורסים או סדנאות בתחומי טיפול ספציפיים. המטרה בלימודים הנקודתיים היא להתמקצע בשיטה אחת, עד לרמה של רכישת מקצוע לחיים. בין השיטות הפופולאריות ללימודים מהסוג הזה ניתן למנות נטורופתיה, רפלקסולוגיה, הומאופתיה, שיאצו, טיפול בפרחי באך או טווינא.

בכל אחד מהמסלולים האלה יש שילוב בין התיאוריה לבין הפרקטיקה, בין הרצאות לבין סדנאות ותרגולים מעשיים של הסטודנטים. חשוב להזכיר שלמרות שלרפואה אלטרנטיבית אין ביסוס מדעי מעצם המהות שלה, היא מבוססת בחלקה הגדול על תחומי ידע קונבציונליים יותר: פיזיולוגיה, אנטומיה של הגוף, אורטופדיה, רפואה פנימית וכן הלאה. היכרות עם הבסיס התיאורטי של כל שיטה קריטי לביצוע אבחון או טיפולים באמצעותה, ולכן אסור להקל בו ראש.

אז היכן לומדים רפואה משלימה?

כפי שרמזנו מעלה, ניתן ללמוד כיום רפואה משלימה, על סוגיה, במספר מוסדות בישראל – מספר שנמצא במגמת עלייה מדי שנה, עם פתיחת מסלולים חדשים שחושפים את הלומדים בהם לנדבכים נוספים של הרפואה האלטרנטיבית. בין המוסדות המוכרים המלמדים את התחום, בצורה מקיפה או נקודותית יותר, ניתן למנות את מכללת רידמן לרפואה משלימה, הקולג’ לרפואה משלימה, מכללת סמינר הקיבוצי, מכללת מירב, קמפוס ברושים, מכללת תילתן, מדיסין קולג’ ואחרים. המוסדות פזורים בכל רחבי הארץ, מה שמקל על מי שמעוניין ללמוד את התחום למצוא מוסד נגיש.
עלות הלימודים משתנה בהתאם למשכם ולמדיניות מוסד הלימוד, אבל בהחלט ניתן למצוא תוכניות לימודים שהעלות שלהן סבירה במונחים של השכלה גבוהה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

זכויות סטודנטים לקויי למידה – לסטודנט: לימודים, פנאי, פעילויות, אירועים

לסטודנט: לימודים, פנאי, פעילויות, ארועים

לימודי רפואה אסתטית – מה נדרש? ובאילו מכונים בארץ ניתן ללמוד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *