לימודי רפואה

סביר להניח כי האימא היהודייה תפרוץ בדמעות שמחה כאשר תשמע כי התקבלתם ללימודי מקצוע כה נחשק ועטור תהילה – רפואה. אך יש לזכור כי מדובר על לימודים הנפרשים למשך תקופה ארוכה מאוד, מה שדורש מכם עתודות כלכליות, הרבה מאוד כוחות נפשיים ויכולות אינטלקטואליות שבאו לידי ביטוי עוד לפני תחילת לימודי רפואה, הכוונה היא כמובן לציונים מעולים במבחני הבגרות ובפסיכומטרי. קשה מאוד להתקבל ללימודי רפואה אך מי שצלח לעבור את כל המשוכות, הוא כנראה גם מי שראוי.

לימודי רפואה- הסיבות

אין ספק כי לימודי רפואה הם לימודים מעניינים ומרתקים מאוד, המיועדים לכל אלה שנהנו ואהבו את שיעורי הביולוגיה ומדעי החיים. לימודי רפואה מתפרשים על פני שש שנים , פלוס שנה נוספת של סטאז’ ועוד שנים של התמחויות כך שתוכלו להבין את הגוף האנושי על הצד הטוב והמעמיק ביותר. עם זאת, רפואה איננה רק מקצוע אלא גם אורח חיים , רופאים מקדישים את רוב שנותיהם על מנת שיוכלו לעזור לאנשים ולצבור עוד ועוד ידע. לימודי הרפואה טומנים בחובם סיפוק אדיר, הקשור להתעסקות עם חיי אדם ועזרה לחולים.

לימודי רפואה – כיצד מתקבלים?

בהחלט לא קל להתקבל ללימודי רפואה בארץ ולמעשי תנאי הקבלה הם מהקשים ביותר. ישנם תנאי קבלה שונים בפקולטות השונות אך רובן ככולן דורשות בערך את אותו ציון מינימאלי נדרש. ממוצע מבחני הבגרות חייב להיות מצוין, מעל תשעים וחמש. אנגלית ומתמטיקה ברמה של חמש נקודות ולימודי כימיה ופיזיקה מורחבים. ציון פסימוטרי של 750 נקודות עם ממוצע בגרות של 110 הוא רף הקבלה הנדרש. בכל שנה מנסים להתקבל מעל אלף חמש מאות איש ולאחר הסינון הראשוני נשארים שמונה מאות.

האוניברסיטאות השונות עורכות ריאיון אישי לאחר הסינון המוקדם, בראיון זה יתבקש המועמד לענות על שאלות שונות בקשר לתחביביו, ומדוע בחר בלימודי רפואה.

בראיון שלאחר מכן תשאלנה שאלות הנוגעות למוסר ונושאים אתיים על מנת לבדוק את יכולת שיקול הדעת, התמודדות במצבי לחץ, כושר שיפוט ובגרות.

וודאי תתקלו גם במושג מבחן מו”ר – מערכת מיון לרפואה. מטרת המבחן היא לבדוק קשרים בינאישיים, אינטראקציה, מיומנויות ניתוח וחשיבה, הקשבה, סבלנות ועוד תכונות. באוניברסיטה העברית בירושלים, נערכים מבחני מרק”מ. ( מערכת ראיונות קצרים מובנים). ההערכות הן משולבות ומתייחסות להישגים במבחנים אלה , בגרות, פסיכומטרי וראיונות אישיים.

מהות התואר

ישנם שני תחומים, לימודי רפואה לשם קבלת תואר דוקטור ולימודי מקצועות הרפואה. מי שרוצה לקבל תואר דוקטור יצטרך ללמוד שבע שנות לימוד קשות מאוד, אינטנסיביות אך עם זאת גם מאוד מרתקות הדורשות יכולות אינטלקטואליות בד בבד עם כוחות נפשיים. לאחר קבלת התואר מגיע תורו של שלב ההתמחות.  רופאים מסייעים לחולי סרטן, ילדים, נשים, קשישים בבית אבות סיעודי ולמעשה כל אחד זקוק לשירותי בריאות.

לימודי רפואה – עלויות

אין ספק, בכל העולם לימודי הרפואה יקרים מאוד וגם בארץ כמובן. רצוי להתחיל ללמוד כמה שיותר מוקדם וישנה אפשרות להיעזר בתוכניות הלימודים אותם מציע הצבא. הצבא מציע תוכנית הנקראת “קצין ודוקטור” , הצבא הוא זה שמממן את הלימודים וניתן לקבל שכר מהצבא במשך הלימודים.

תנאי העסקתם של מתמחים ברפואה, רופאים במערכת הציבורית קשים מאוד והשכר אינו ראוי. רפואה היא לא עבור הכיס אלא עבור הנפש – הזכות לעזור ולסייע לציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *