לימוד נהיגה על אופנוע

האופנועים הם כלי רכב נפוץ למדי בנוף העירוני בארץ, בין היתר מכיוון שהם חסכוניים בדלק ולא תופסים מקום רב, כך שקל להחנות אותם במקומות שרכב רגיל פשוט לא היה נכנס אליהם. לפיכך, לימוד נהיגה על אופנוע מהווים פתרון אידיאלי עבור סטודנטים שלא רוצים להיות תלויים בתחבורה הציבורית ובמיוחד עבור סטודנטים הנאלצים לעבוד וללמוד במקביל.

הוצאת הרישיון לאופנוע עצמו גם היא פשוטה למדי: בהנחה שלסטודנט כבר יש רישיון נהיגה על אוטו, הוא פטור מתיאוריה לאופנוע ומספר השיעורים מינימלי שעליו לקחת הוא 8 במקום 15. מעבר לכך, על מנת להתחיל ללמוד, עליו להצטייד בטופס המתאים (רש”ל 18, טופס ירוק) החתום על ידי רופא משפחה ואופטומטריסט ובתמונת פספורט. הרישיון הסטנדרטי (A1) מאפשר לנהוג על אופנוע של עד 33.9 כוח סוס.

 שיעורי נהיגה על אופנוע

בשיעורים עצמם לומדים מספר נושאים עיקריים: בראש ובראשונה שליטה בסיסית באופנוע: בגז, בבלמים, בקלאצ’ ובהילוכים. בשלב הבא לומדים מספר תרגילים נוספים שעליהם גם נבחנים בסופו של דבר במבחן המעשי, הטסט על אופנוע:

ביצוע שמיניות – זהו התרגיל המאתגר ביותר עבור תלמידים חדשים ובמהלכו יש לבצע שמיניות בתוך מלבן מבלי לצאת ממנו ומבלי להוריד רגל מן האופנוע.

נסיעה איטית בין שני קווים – תרגיל זה בוחן את היציבות של הרוכב ובמהלכו נוסעים נסיעה איטית בין שני קווים מבלי לאבד את שיווי המשקל.

ביצוע פיתולים סללום – בתרגיל זה, אשר מתבצע ישירות לאחר התרגיל הקודם, יש לבצע הטיות במהירות.

בלימת חירום – בתרגיל זה בולמים בלימת חירום במהירות לאחר נסיעה במהירות גבוהה.

לאחר שלומדים כיצד לשלוט באופנוע, מתרגלים מספר שיעורים גם בכביש הפתוח, וזאת מכיוון שבניגוד לפרוצדורה הנדרשת להוצאת רישיון לקטנוע, תלמידי נהיגה על אופנוע אינם מקבלים פטור ממבחן בכביש פתוח גם אם יש בידם רישיון על אוטו פרטי. זוהי גם הזדמנות טובה להיזכר בכל אותם כללים ותמרורים שאולי נשכחו מאז הוצאת הרישיון המקורי…

המבחן המעשי וקבלת הרישיון

כאמור, במסגרת הטסט לאופנוע נבחנים הן במבחן שליטה על האופנוע בתוך מגרש בית הספר והן בכביש הפתוח. רצוי להגיע למבחן לאחר ארוחה כבדה ולהימנע מצריכה של משקאות או ממתקים מכיוון שאלו עלולים להוריד את רמת הסוכר בדם באופן פתאומי. כמו כן, על מנת להתחמם לקראת המבחן, מקובל לקחת שיעור אחד לפניו.

בניגוד למבחן על אוטו פרטי שמתקיים “אחד על אחד” עם המורה, מבחן לאופנוע מתקיים מול מספר נבחנים במקביל כאשר כולם מקבלים הוראות מן הבוחן והנבחן הראשון הוא המוביל. חשוב להקשיב אך ורק להוראות הבוחן ולהישאר רגועים ככל הניתן. גם אם מבצעים טעות אחת, עדיין יש סיכוי לעבור את המבחן בהצלחה וכדאי שלא להתייאש ולבצע טעויות נגררות.

במידה ועוברים את המבחן בהצלחה, מקבלים רישיון זמני לחודש. במידה ולא עוברים את המבחן, ניתן להיבחן שוב כעבור שבועיים. בכל אופן, בחודשיים הראשונים לקבלת הרשיון לאופנוע אין אפשרות להרכיב נוסע נוסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *