מכשירי שמיעה

מכשירי שמיעה מאפשרים לאנשים רבים לשפר את איכות חייהם ולזכות מחדש ביכולת תקשורת תקינה עם העולם. מכשירי שמיעה, בגרסתם הפרימיטיבית, היו ידועים כבר משחר ההיסטוריה, כדוגמת שימוש בקרני בעלי חיים. עם השנים, המכשירים הלכו ונהיו קטנים יותר בגודלם, עד לימינו, בהם אפשר למצוא מכשירים אשר נראים בקושי. מעבר לגודלם המזערי של מכשירי השמיעה, יכולתם הטכנולוגית גדלה, באמצעות מזעור הרכיבים.

מכשירי השמיעה הנמכרים כיום הינם דיגיטליים, בעלי יכולת עיבוד אותות דיגיטליים. מכשירים אלה מסוגלים להפריד צלילים הנשמעים לערוצים רבים יותר. עובדה זו חשובה על מנת שכבדי השמיעה יוכלו להפריד את קול המדבר משאר רעשי הרקע הקיימים.

אומנם האנשים אשר יהיו זקוקים למכשירי שמיעה הינם אנשים מבוגרים לרוב, אשר חשים ירידה בשמיעה, אולם קיימים צעירים רבים – אשר סובלים מפגיעה בשמיעה מלידה, עקב חשיפה לרעשים, תאונות, או מפגיעה בצבא.

כיום ישנה דרישה הולכת ועולה למכשירים אלה, הן בעקבות החשיפה לרעש כבר מגיל צעיר ולכן ירידה בשמיעה, והן מכיוון שמכשירים אלה נמצאים בחזית הטכנולוגית.

 סוגי מכשירי שמיעה

ישנם ארבעה סוגים של מכשירי שמיעה על פי מיקומם באוזן ובתעלת האוזן. המכשיר הקטן ביותר נמצא כולו בתעלה ולכן הוא מוסתר כולו בתוך האוזן. מכשיר זה נמצא בקבוצת המכשירים התוך אוזניים. יתרונו הגדול של המכשיר הוא בקירוב המיקרופון לעור התוף, כך שהשמיעה נתפסת כטבעית ביותר. דרגות נוספות של מכשירים מתחלקות על פי גודלם ומיקומם. לחלק ממכשירים אלה, אפשר להוסיף שלט רחוק על מנת לנטר ולפקח על עוצמת הקול באופן חבוי ונוח.

 למרות יתרונם הגדול של מכשירי השמיעה הקטנים, ישנם חסרונות נוספים למכשירים הגדולים, כמו למשל אפשרות לכפתור מגביר, אפשרות להתאימם לאנשים עם דרגות שונות של ירידה בשמיעה ועוד.

המכשיר הנפוץ ביותר הינו מכשיר היושב בסמוך לאוזן. הקול עובר דרך צינורית אל האוזן ועור התוף. מכשיר זה נוח יותר לתפעול, בגלל גודלו. הבטריות שלו גדולות יותר והוא כולל שלל פונקציות ויתרונות אשר מפצים על כך. ישנם פיתוחים מתקדמים לסוגי מכשירים חדשים כמו למשל מכשירים הנמצאים בידית המשקפיים, מכשירים המיועדים להתחברות למכשירים אלחוטיים אחרים כמו טלפון נייד או טלוויזיה ועוד.

התאמת מכשירי שמיעה

על מנת להתאים באופן הטוב ביותר את מכשיר השמיעה לצרכיו ולחולשותיו של המטופל, יש לבצע מדידות של תעלת האוזן וביצוע בדיקת שמיעה, על מנת להעריך את דרגת הפגיעה. המכשיר הקטן (CIC) מותאם לסובלים מירידה בשמיעה בדרגה בינונית וקלה ובעלי תעלת אוזן רחבה מספיק. מעבר להתאמה הפיסית של המכשיר, המטופל ולפעמים אף בני משפחתו, יצטרכו ליווי וייעוץ של אנשי מקצוע נוספים. אנשים אלה יוכלו לעזור במקרים בהם ההתאמה היא יותר בעייתית, כמו באוכלוסייה של מבוגרים מאד או ילדים.

התאמת מכשירי שמיעה לילדים מהווה בעיה אתגרית לא פשוטה. חוסר שיתוף הפעולה שלהם בנושאי נוחות המכשיר, וידוא שמיעת רעשי רקע ועוד גורמים משפיעים, מקשה לפעמים על ההתאמה האופטימלית לצרכיהם. הילדים כבדי השמיעה, זקוקים למכשירי שמיעה מותאמים אישית על מנת שיוכלו להתפתח מבחינה שפתית, חברתית ומוחית. ככל שגיל המטופל הזקוק למכשיר שמיעה עולה, כך המעבר משמיעה טבעית לשמיעה באמצעות המכשיר תיעשה באופן קשה יותר.

למידע נוסף: מכשירי שמיעה למבוגרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *