החזר מס הכנסה שלילי

החל משנת 2008, מדינת ישראל החלה להציע תמריץ בדמות מס הכנסה שלילי, שמטרתו לעודד משפחות ויחידים שהכנסתם נמוכה, לצאת לשוק העבודה על ידי מתן מענק חודשי שמגיע עד לכדי 400 ₪ בחודש בממוצע.

גם שכירים יכולים להנות מהחזר מס הכנסה שלילי, אך גם עצמאיים, ומכיוון שהזכאות למענק הינה שנתית, ניתן לדרוש החזר עבור שנת 2012. מי שאינו מחויב בהגשת דו”ח שנתי, נדרש להגישו בשנת 2013 לפני סוף ספטמבר, ואילו מי שמחויב בהגשת דו”ח שנתי נדרש להגישו באופן מקוון עד לסוף מאי.

מי זכאי לקבל החזר מס הכנסה שלילי?

כדי לקבל החזר מס הכנסה שלילי, יש לעמוד בכל התנאים הבאים:

1. בני 23 ומעלה עם ילדים או מעל גיל 55 ללא ילדים

* הורים לילד אחד או שניים או בני 55 ומעלה גם ללא ילדים יהיו זכאים למענק במידה והכנסתם החודשית גבוהה מ 2040 ₪ ונמוכה מ 6034 ₪.

* הורים לשלושה ילדים או יותר יהיו זכאים למענק במידה והכנסתם החודשית גובהה מ 2040 ₪ ונמוכה מ 6645 ₪.

2. במידה ולא הייתה בעלות של יותר מ 50% מזכות במקרקעין במהלך שנת המס מלבד דירת מגורים אחת.

כמה דברים נוספים שחשוב לדעת על החזר מס הכנסה שלילי


עובדים שהכנסותיהם נחלקות בין מעסיק שהינו קרוב משפחה למעסיק שאינו קרוב משפחה, זכאים להחזר מס הכנסה שלילי רק עבור החודשים בהם עבדו רק אצל המעסיק שאינו קשור אליהם מהבחינה המשפחתית.

חשוב לדעת כי הכנסות כדוגמת דמי לידה ושמירת הריון, דמי פגיעה בעבודה ודמי תאונה נכללים אף הם בחישוב ההכנסה הממוצעת ויכולים להשפיע על גובה ההחזר. גם הטבות שכר כדוגמת החזרי אחזקת רכב וטלפון, החזרי ביגוד וכו’, נכללים בחישוב.

החזרי המס אינם מחושבים למשק בית אלא לכל אחד מבני הזוג בנפרד. משמעותה דבר היא שבמשק בית בו שני בני הזוג עונים לקריטריונים, על כל אחד מהם בנפרד להגיש תביעה לקבלת מס הכנסה שלילי.

כיצד לקבל החזר מס הכנסה שלילי?

ניתן לקבל הערכה על גובה החזר מס הכנסה שלילי באתר רשות המיסים בכתובת https://www.misim.gov.il/shmhshlili/. על מבקש המענק להכניס לסימולטור את הפרטים המדויקים, ולגלות האם הוא זכאי ולאיזה סכום החזר.

ניתן להגיש טופס בקשה להחזר מס הכנסה שלילי עצמאית בסניפי הדואר. כדי לעשות זאת על המבקש להצטייד בתעודה מזהה ובאישור ניהול חשבון או צילום צ’ק. לאחר מילוי הטופס, מבקש ההחזר יקבל את אישור הגשת התביעה לחזקתו והטופס ישלח לרשות המיסים.

על אף שניתן להגיש בקשה להחזרי מס באופן עצמאי בדואר, כדאי להעזר בחברות המציעות שירותי החזר מס על מנת להשיג את מקסימום ההחזר אותו תוכלו לקבל.

התשובה או החזר המס יגיעו לדורש תוך 90 יום מרגע שהתביעה התקבלה, או עד חודש יולי, כתלות במאוחר מביניהם. במידה והמבקש זכאי להחזר, הוא יעבור לחשבון הבנק שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *