משכנתא לזוגות צעירים – גם לסטודנטים מגיע!

עבור זוגות צעירים רבים, רכישת דירה היא הצעד החשוב ביותר בדרך לחיים משותפים יחדיו. מדובר בעסקה הגדולה ביותר שייקחו בחייהם, עם השלכות ארוכות שנים. למרבה הצער, במצב הכלכלי של ימינו, הדרך הכמעט יחידה לרכוש היום נכס מגורים היא באמצעות משכנתא.

מומחי  משכנתא זה שקוף – המרכזים את המידע המלא על משכנתאות מוסרים כי משכנתא לזוגות צעירים היא סוג נפוץ ביותר של משכנתא, שנועד להקל על אוכלוסיות חסרות בסיס כלכלי איתן לרבות סטודנטים  לאפשר לעצמם את בית המגורים אותו תמיד רצו. משכנתא מסוג זה תהיה בעלת תנאים מועדפים, אותם נפרט מיד.

החשיבות של משכנתא

משכנתא היא למעשה הלוואה ארוכת טווח אשר ניתנת מגוף פיננסי כלשהו לצורך רכישת דירה, כך שמדובר בהלוואה בשיעור גבוה ביותר. היקף המשכנתא ותנאי ההחזר משתנים בכל אחד מהמקרים, כאשר נלקחים בחשבון פרמטרים חשובים: יכולת ההחזר של הלווים, ההיסטוריה הכלכלית שלהם, גובה הנכס וכן הלאה

עבור זוגות צעירים, אשר נמצאים עדיין בתחילת חייהם, ברור כי הסכומים העצומים של רכישת דירה אינם קיימים. לכן, נוצר עבורם צורך מהותי לקבל משכנתא, ורצוי בתנאים מועדפים שיקלו עליהם במרוצת החיים. החדשות הטובות הן שעקב מצבם הייחודי של הצעירים, משכנתא הופכת לנוחה הרבה יותר.

משכנתאות לצעירים מהוות רק כ-5% מהסך הכולל של המשכנתאות, וגובהן מוגבל (לרוב, עד כ-60% מגובה הנכס). עם זאת, תנאיהם המועדפים מקלים מאד על הצעירים.

גם בסוג משכנתא זה יועץ משכנתא מקצועי יאפשר לקבל את התנאים הטובים ביותר ולערוך מכרז בין הבנקים על מנת לבנות את סוג המשכנתא המתאים ליכולת ההחזר ולמצב הזוג הצעיר.

על משכנתא לזוגות צעירים

משכנתא לזוגות צעירים היא, כפי שכבר רמזנו, הלוואה הניתנת מטעמה של המדינה לצרכי רכישת דירה, כשהגוף המתווך הוא בנקים למשכנתאות. במרוצת השנים, קבעה המדינה קבוצות זכאות שונות, אשר יקבלו משכנתא בעלות נמוכה באופן יחסי, ביניהן זוגות צעירים, עולים חדשים, אמהות חד הוריות, תושבי פריפריה וכן הלאה.

לצורך חישוב הזכאות למשכנתא עבור הצעירים, נלקחים בחשבון מספר רב של גורמים: שנות הנישואין, גיל בני הזוג, מספר הילדים ועוד. על כל נקודת זכות עולה סכום זכאות המשכנתא. מיותר לציין שבני זוג צעירים נכללים לרוב בקבוצות הזכאות הגבוהות ביותר, ובעיקר כאלה בעלי מצב כלכלי קשה. רמת הזכאות תעלה גם עבור בני זוג אשר שירתו בצבא או בשירות לאומי.

הלוואה לזוגות צעירים תשתרע לרוב על פני תקופה ארוכה של 25 שנה. כאשר הזוג הצעיר לא יצליח לעמוד בתנאי ההסכם, הרי שהנכס שרשם ישועבד לטובת הגוף הפיננסי.

ההטבות לרוכשי דירה צעירים

בשנים האחרונות שופרו תנאי המשכנתאות לזוגות צעירים. ניתן לייחס זאת לירידת הריבית הכללית בענף הנדל”ן, לביקוש הפוחת לדירות מגורים ואפילו למחאה החברתית של הקיץ שעבר.

בין ההטבות שנקבעו, בהקשר הזה, ניתן למנות את הורדת הריבית לשיעור של כ-3% בלבד. מן העבר השני, הירידה בביקוש לדירות בעת האחרונה הוריד ממילא את שיעור הריבית ברבים מהבנקים, כך שהזוגות הצעירים איבדו את “היתרון” שהיה להם על פני רוכשים אחרים.

מעבר לכך, משרד השיכון מסייע עוד יותר לזוגות צעירים אשר עוברים להתגורר באחד מיישובי הפריפריה. לצורך זה, ניתן להם מענק חד פעמי לרכישת דירה ראשונה, אשר עומד לרוב על כ-100,00 ש”ח.

דבר נוסף שבא לטובת הרוכשים הצעירים הוא הפחתת מס הרכישה שנקבעה בשלהי 2011. הדבר נכון בעיקר לדירות שלושה חדרים בשווי של עד 1.35 מיליון ש”ח- הנתונים מראים כי מרבית הדירות שרוכשים צעירים עומדים בסטנדרטיים האלה.

תגובה אחת על הפוסט “משכנתא לזוגות צעירים – גם לסטודנטים מגיע!

  1. כתבה חשוב ועניינית. חשוב שזוגות צעירים וסטודנטים יבינו קצת יותר לעומק בעולם המשכנתאות. מה שהולך היום זה ממש לא מה שהיה בתקופה של ההורים שלהם. חשוב להתייעץ עם מומחים ואנשים שמבינים בתחום כדי שלא יפלו בפח המשכנתא ויוכלו לעמוד בתנאים בצורה הכי טובה שיש. יש היום יועצים בתשלום וגם סדנאות בחינם (כמו הסדנאות של מזרחי טפחות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *