מדריך נקודות זיכוי ממס הכנסה לסטודנטים

כדי לעודד לימודים גבוהים בציבור, מעניקה המדינה הנחה מסוימת לבוגרי לימודים אקדמאיים, בדמות נקודות זיכוי ממס ההכנסה. זאת בהתאם לסוג התואר אותו השלים הסטודנט. קבלו מדריך קצר המפרט את הטבות המס להם זכאים בעלי תארים אקדמאיים.

הטבות במהלך הלימודים

נקודות זיכוי אלו נבדלות מהטבות נוספות אותן מעניקה המדינה, כיוון שהן ניתנות לאחר סיום הלימודים, ולא במהלכן. סטודנט המצוי בלימודיו יכול ליהנות מהטבות נוספות, כמו הנחה בתחבורה הציבורית, הנחה בתשלום הארנונה, בדמי ביטוח לאומי ואף בתשלום אגרת רישום לנישואים ברבנות. אמהות לומדות זכאיות לסיוע בתשלום לצהרונים ומעונות יום. וכל זה, כאמור, נוגע למהלך הלימודים.

כללי: נקודות זיכוי לבוגרי לימודים מתקדמים

בשנות ה-90′ החלו להיפתח בארץ מכללות רבות שקיבלו היתר להעניק תארים אקדמאיים מהמועצה להשכלה גבוהה. התוצאה היא כמובן גידול בכמות הבוגרים בעלי תואר, ועל כן לא מפתיע כי משרד האוצר ניסה לפגוע בהקלות המס הניתנות לבוגרים. במאי 2013, בהתערבות גופים כמו התאחדות הסטודנטים, הושגה פשרה, כפי שיפורט מיד. הנקודה החשובה היא שהטבות מס אלו עשויות לעבור שינויים עם השנים, ויש להתעדכן בעניינן בהתאם.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבוגרי לימודי מקצוע

המחלוקת סביב הזכאות לפטור ממס הכנסה לבעלי תואר באה לידי ביטוי בחלוקת הזכאות לפי השנים, כמפורט.

מי שסיים לימודי מקצוע, כמו הנדסאי או טכנאות שיניים, זכאי לחצי נקודת זיכוי במס הכנסה בהתאם לתקופת לימודיו ולכל היותר למשך 3 שנים.
אין כפל הנחות: אם במקביל זכאי מסיים הלימודים גם לזיכוי דומה עבור סיום לימודי תואר ראשון או שני, יהיה עליו לבחור בין ההטבות.

באופן זמני בלבד, מסיימי לימודי מקצוע בין השנים 2014 – 2015 זכאים לחצי נקודת זיכוי למשך שנה אחת בלבד – בזו שאחרי שנת המס בה סיים את לימודיו, או בזו שאחריה.

שווי חצי נקודת הזיכוי הוא 1,308 שקלים בשנה (109 שקלים בכל חודש).

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבעלי תואר ראשון

נקודות זיכוי ממס הכנסה בגין תואר ראשון יינתנו לבעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בישראל, החל מ-2005.

מי שסיים את לימודיו בין 2005 – 2007 זכאי לחצי נקודת זיכוי.
מי שסיים את לימודיו בין 2008 – 2013 זכאי לנקודת זיכוי אחת.
הטבות המס האמורות ניתנות במשך מספר שנים הזהה למספר שנות הלימוד, ולא יותר מ-3 שנים.

מי שסיים את לימודיו לאחר 2013 זכאי לנקודת זיכוי אחת, אותה יכול לנצל בשנת המס שלאחר זו בה סיים את לימודיו או בזו שאחריה בלבד.

מי שיסיים את לימודיו משנת 2016 ואילך, ישוב ליהנות מנקודת זיכוי אחת עבור כל שנת לימודים ולא יעבור מ-3 שנים.

במקצועות המחייבים התמחות, כמו עריכת דין או ראיית חשבון, ניתן לבחור אם לנצל את הטבת המס בתקופת ההתמחות או אחריה.

שווי כל נקודת זיכוי הוא 2,616 שקלים.
על מנת להנות מנקודות הזיכוי, יש להגיש למס הכנסה טופס 119, או על ידי הגשת בקשה לקבלת החזר מס בסוף לימודים.

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבעלי תואר שני

בעל תואר שני ממוסד אקדמי מוכר אשר סיים את לימודיו החל מ-2005 זכאי לחצי נקודת זיכוי בשנים הבאות, בהתאם לשנות לימודיו ולא יותר משנתיים.

מי שסיים את לימודיו בשנים 2014 – 2015 יהיה זכאי לחצי נקודת הזיכוי במשך שנה אחת ויוכל לממשה בשנת המס שלאחר השנה בה סיים את לימודיו או בזו שאחריה.

במקצועות בהן נדרשת התמחות ניתן לבחור אם לממש את הטבת המס במהלך תקופה זו או לאחריה.

שווי הטבת המס הוא 1,308 שקלים בשנה (109 שקלים בחודש).

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבעלי תואר שלישי

מי שסיים לימודים לתואר שלישי במסלול לימודים ישיר לתואר זה החל מ-2005, זכאי לחצי נקודת זיכוי למשך שנתיים, החל משנת המס הבאה לאחר השנה בה סיים את לימודיו. הטבה זו יכולה לבוא במקביל להטבת המס לבוגרי תואר ראשון (הערה: במסלול הישיר לתואר שלישי “מדלגים” על התואר השני, ומכאן הסייג האמור).

שווי ההטבה הוא כמו של בוגרי תואר שני: 1,308 שקלים בשנה (109 שקלים בחודש).

נקודות זיכוי ממס הכנסה לבעלי תואר שלישי ברפואה או רפואת שיניים

בעל תואר שלישי ברפואה או רפואת שיניים החל מ-2007 ועד 2013 זכאי לנקודת זיכוי אחת במשך שלוש השנים הבאות לאחר שנת המס בה סיים את לימודיו, ובנוסף לחצי נקודת זיכוי בשנתיים שלאחר מכן.מי שסיים לימודים אלה בין 2014 – 2015 זכאי לנקודת זיכוי אחת אותה ניתן לממש בשנת המס שלאחר סיום הלימודים או בזו שאחריה. בנוסף, זכאי לחצי נקודה בשנתיים שלאחר מימוש נקודת הזיכוי האמורה.

החל מ-2016, חוזר הסדר הקודם על כנו, כפי שהיה עד 2013, כמפורט.

שווי נקודת זיכוי הוא 2,616 שקלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *