לימוד סינית: מיליארד איש לא טועים

מיליארד סינים לא טועים, אנחנו נוהגים להגיד על דברים שאנחנו משוכנעים שהם נכונים, ובכך מתעלמים מ-300 מיליון איש נוספים המרכיבים כיום את אוכלוסייתה של סין – המדינה הגדולה ביותר בעולם מבחינת תושבים, והשנייה בגודלה בעולם מבחינת שטח. איך מצליחים כל כך הרבה אנשים לתקשר בשפה שאין בה עבר ועתיד, זכר ונקבה, יחיד ורבים? שאלה טובה.

עד לפני עשרים שנה בערך, לא ידענו יותר מדי על סין, וגם לא ממש הייתה סיבה. סין הקומוניסטית הסתגרה היטב מאחורי מסך הברזל, והייתה מבודדת מפני המערב לא רק במנטליות ובתרבות שלה, אלא כמובן גם מבחינת התקשורת. הסינים לא טרחו ללמוד אנגלית, או כל שפה מערבית אחרת (השפה השנייה שמרבית התלמידים הסינים היו לומדים הייתה יפנית), וגם במערב לא נמצאו דוברי סינית רבים, מלבד המוני המהגרים הסינים שמצאו את דרכם לארצות הברית ולמדינות אירופה.

סין בין מזרח למערב
כל זה השתנה מן הקצה אל הקצה עם נפילת הקומוניזם וסיומה של המלחמה הקרה. השוק הסיני הפך להיות השוק הגדול בעולם גם מבחינת פוטנציאל צריכה, וגם מבחינת כוח ייצור. לימוד סינית הפך פתאום למוצר מבוקש בכל פינה בעולם שבה חברות מסחריות הבינו את הרווח הפוטנציאלי הגלום בשוק החדש הזה. גם בסין החלו נושבות רוחות חדשות, ולצד עקרונות שוק קפיטליסטיים מערביים שהחלו לחדור אליה, החלה לחדור אליה גם חשיבותה של השפה האנגלית בפרט, ושל לימודי שפות בכלל.

לימוד סינית בישראל

ישראל, כמובן, אינה שונה משאר העולם, וגם בארץ מעוררים החוגים ללימודי המזרח הרחוק במוסדות האקדמיים עניין הולך וגובר בשנים האחרונות, לצד מגוון רחב מאוד של קורסים ומסלולי לימוד חוץ-אקדמיים, המיועדים בין היתר לאנשי עסקים המעוניינים לפתח קשרי מסחר עם סין ומדינות אחרות במזרח אסיה. כך למשל, המכון לאסיה, המרכז המוביל והוותיק לקשרים בין ישראל לאסיה, מציע כמה מסלולים ללימוד סינית – קורסים ללימוד סינית למתחילים ולמתקדמים, קורס סינית עסקית, וקורסים במסגרת פרטית לאנשי עסקים בעלי ידע בסיסי בשפה הסינית.

אם גם אתם רוצים שהביטוי “זה נשמע לי סינית” יפסיק לשמש כשם נרדף למשהו סתום ולא ברור, זה הזמן להירשם ללימודי סינית, וללמוד גם אתם את השפה שדוברים כמעט שישית מאוכלוסיית העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *