עובדי ניקיון באוניברסיטאות

בשנתיים האחרונות הגיע לתקשורת נושא מאבקם של עובדי הניקיון באוניברסיטאות המועסקים על ידי קבלן. מאבקם של העובדים זכה לגיבוי ותמיכה מצד הסטודנטים והמרצים. דרישות העובדים הן שיפור תנאי העסקתם ושכרם.

קצת היסטוריה:

במשך שנים היו עובדי הניקיון באוניברסיטאות עובדים מן המניין אשר הועסקו על ידי האוניברסיטה עצמה. כעובדי האוניברסיטה הם זכו לכל התנאים: התחייבות לשכר מינימום, חיסכון פנסיוני, זכויות בביטוח לאומי כדמי מחלה ועוד.

בשנות ה – 90 חלה הפרטה בתחום עובדי הניקיון באוניברסיטאות. האוניברסיטאות הפסיקו להעסיק  עובדי ניקיון באופן ישיר, ושכרו שירותים של חברות ניקיון אשר מספקות שירותי ניקיון. הצעד נבע ממגמת חיסכון בהוצאות.

עובדי הקבלן אינם נחשבים “עובדי אוניברסיטה”. המעסיק שלהם הוא הקבלן, והאוניברסיטה בעצם אינה מחוייבת כלפיהם בדבר. האוניברסיטה היא לקוח של הקבלן, ושוכרת את שירותיו של הקבלן המציע את הצעת המחיר הזולה ביותר. הקבלנים רוצים לזכות במכרז, אך גם להרוויח. ואת הרווח הם עושים מקיצוץ מקסימלי בתשלומים לעובדים.

מה הם תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן באוניברסיטאות?

–          שכר המשולם לפי שעה, שמשמעו שאם העובד חולה, או אם יש חג והאוניברסיטה לא פועלת, שכרו של העובד נפגע באופן משמעותי. עקב כך עובדים אלה אינם מרשים לעצמם להיות חולים ומגיעים לעבודה גם כשהם חשים ברע. החגים והחופשים שהם מקור שמחה לכולם, מהווים מוקד לחץ עבור עובדים אלה עקב הקיצוץ בשכרם.

–          שכר מינימום

–          חוסר ביטחון תעסוקתי: לעובדים אין קביעות והם יכולים לאבד את עבודתם בכל רגע מכל סיבה. כך קרה למשל כשנגמר חוזה עם חברת קבלן מסויימת, והאוניברסיטה בחרה בחברה אחרת זולה יותר, כל עובדי החברה הקודמת איבדו את מקום עבודתם ופוטרו. מצב זה מהווה גורם לחץ וחרדה עצום עבור העובדים.

–          אין תנאים סוציאליים: אין חיסכון והפרשה לפנסיה, דמי חופשה ומחלה, ימי חופשה בפועל המגיעים לעובד ועוד.

מה הן דרישות העובדים?

–          בקשתם הראשונה והמשמעותית של העובדים היא להפסיק להיות עובדי קבלן ולהיות מועסקים על ידי האוניברסיטה. באופן זה תהיה האוניברסיטה המעסיק הישיר, ותיקח אחריות על תנאי ההעסקה של העובדים. כך העובדים יזכו לביטחון תעסוקתי ולתנאי העסקה בסיסיים כמתחייב בחוק.

–          העסקת העובדים לא על בסיס שכר שעה אלא על בסיס שכר חודשי. באופן זה יחוייב המעסיק לשלם שכר גם בזמן חופשים ושכרם של העובדים לא יפגע בשל כך.

–          שכר הוגן שיאפשר לעובדים להתפרנס בכבוד מעבודתם. שכר השעה הנמוך וחוסר המחוייבות של הקבלן לספק מספיק שעות עבודה חודשיות שיגיעו לכדי משכורת שניתן לחיות ממנה, מותירים כיום את העובדים במצב של עוני למרות שהם אנשים עובדים.

–          הבטחת תנאים סוציאליים כפנסיה, דמי חופשה ומחלה, ועוד.

עובדי הניקיון באוניברסיטאות המועסקים על ידי קבלן שייכים לאוכלוסיות המוחלשות במשק: רובן ככולן נשים, חלקן עולות חדשות וחלקן בנות מיעוטים. רובן מגיעות מן הפריפריה. אין להן כח פוליטי או גב כלשהו במאבקן. לפיכך התמיכה שהן מקבלות מן הסטודנטים והסגל האקדמי חשובה. סטודנטים ומרצים אלה מתקשים קבל את ניצול העובדים ודורשים מהאוניברסיטה לקחת אחריות ולא לשתף פעולה עם ניצול עובדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *