פגיעה בגוף בכותלי האוניברסיטה או המכללה – מה עושים?

מוסד להשכלה גבוהה, בין אם אוניברסיטה ובין אם מכללה, מיועד לאפשר לנו לרכוש את ההשכלה פגיעה בגוף בכותלי האוניברסיטה או המכללההרצויה, לקבל תעודות ולגרוף הישגים אקדמיים. אנחנו לא חושבים על הבטיחות שלנו, שנראית לנו מובנת מאליה. אבל מה קורה כאשר אנחנו נפגעים בצורה פיזית במקום הלימודים? התרחיש הזה אמנם לא נפוץ יותר מדי, אבל הוא ממש לא בגדר של תסריט בדיוני. אם גם אתם נפגעתם במקום הלימודים שלכם, או רוצים להיות ערוכים מראש לכל תרחיש שלילי, כדאי שתקראו את המאמר הבא.

האם סטודנטים ישראליים מבוטחים?

על לימודים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל אנחנו משלמים לא מעט, עם סכום של עשרות אלפי שקלים בשנה. החדשות הטובות הן שבמסגרת התשלום האלה, אמורים הסטודנטים להיות מבוטחים בביטוח תאונות בין כותלי האוניברסיטה או המכללה. זאת בכל אחד מהמקומות המפוקחים על ידי המדינה (ולא רק מוסדות להשכלה גבוהה: גם גני ילדים ובתי ספר עונים על ההגדרה הזו).

יחד עם זאת יש להוציא מספר תרחישים בהם הפיצוי לא יינתן, למגינת ליבם של הנפגעים הפוטנציאליים. כך מוסד הלימודים לא אמור להעניק פיצוי במקרה של תאונת דרכים בשטח הקמפוס או בסמוך לו, תאונת עבודה, מחלה או פגיעה שמקורה מלחמה או פעולת טרור. כמו כן – ואת זה הסטודנטים המבוגרים מביניכם לא ישמחו קרוב לוודאי לשמוע – הפיצוי אינו חל על סטודנטים שגילם עולה על 45.

מי נושא באחריות לפגיעה בגוף בין כותלי מוסדות להשכלה גבוהה?

את הפיצוי נדרש להעניק לסטודנט אשר נפגע בתוך מוסד הלימודים בלי קשר לשאלת האחריות לפגיעה, וגם אם אין כאן רשלנות מוכחת של מוסד הלימודים. במילים אחרות: גם אם התלמיד נפצע “סתם”, ולא בגלל מחדל בטיחותי כלשהו במקום הלימודים, הוא אמור לקבל את הפיצוי מטעם מוסד הלימודים. זאת להבדיל מחלק מהצדדים האחרים של דיני הנזיקין, בהם שאלת האחריות דווקא כן משחקת תפקיד.

מה שכן, באפשרות הסטודנט בחלק מהמקרים להגיש תביעה נפרדת על רשלנות, כנגד הגורם שאחראי לטענתו לפגיעה, כך שהוא עשוי לקבל פיצויים מגורם נוסף. כך לדוגמא אם חברה קבלנית מסוימת ביצעה עבודה בשטח מוסד הלימודים, שבעקבות רשלנית או כשל הביאה לפגיעה באותו סטודנט, הוא יוכל לתבוע את החברה הקבלנית באופן ישיר. לא תמיד זה פשוט, כאשר נדרש להוכיח במקרה הזה את עצם הפגיעה או הפעילות הרשלנית, מימדי הנזק וכן שקיים קשר ישיר וחד משמעי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם. במקרים מהסוג הזה מומלץ לכן להיעזר פעמים רבות בעורך דין המתמחה בתחום הנזיקין.

ראו גם: מיצוי ומימוש זכויות רפואיות

ומה באשר לגובה הפיצוי?

קשה לספק תשובה חד משמעית לגבי גובה הפיצוי שמעניק מוסד הלימודים במקרה של פגיעה לסטודנטים המתרחשת בשטחו, פשוט בגלל שאין כזו תשובה: לכל מקרה יש חוקים משלו מבחינת מימדי הנזק וההשפעה שלו על הסטודנט. כדי לדעת מהי המדיניות יש צורך לבדוק את התקנונים של מוסד הלימודים, מה שממש לא בטוח שהסטודנט הממוצע לא יעשה. בטח לא לפני שהוא נפגע הלכה למעשה בשטח האוניברסיטה או המכללה.

ברמה הכללית הפיצוי יינתן על פגיעה פיזית המביאה לנכות חלקית או מלאה של הסטודנט, שיכולה כמובן להיות זמנית או קבועה. טווח הפיצויים כאן הוא רחב מאד, החל מסכום של כמה עשרות שקלים ליום ועד לסכומים של מאות אלפי שקלים הניתנים לסטודנט או למשפחתו (במקרים של פטירת הסטודנט בעקבות הפגיעה, חלילה).

ההמלצה להוכיח כמה שיותר את מימדי הנזק נכונה גם במקרה הזה. על הסטודנט המעוניין לקבל פיצוי ממוסד הלימודים לאסוף כמה שיותר מסמכים ו”עדויות” על עצם הפגיעה בו, מה שעשוי להשפיע על גובה הכפסים שהוא יקבל.

 

ראו גם:

אבחון דיסלקציה במהלך הלימודים

איך לשמור על הדיאטה במהלך תקופת המבחנים? המדריך המלא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *