פטרת ציפורניים – לפני שהכל יהיה שחור..

פטרת ציפורניים נחשבת לאחד הזיהומים השכיחים ביותר שיש, כאשר כ-6-8% מהאוכלוסיה סובלים ממנה. היא מופיעה בציפורניים, הן בכף היד והן בכף הרגל, וגורמת לכאבים, למפגע אסתטי ולאי נוחות רבה ביותר. כמעט כל אדם יסבול בחייו מהבעיה, לעיתים עד הרס הציפורן לחלוטין.בקרב אוכלוסיית הסטודנטים התופעה נפוצה – קל להדבר במקלחות בבריכה, במילואים בקלאב ביוון ובכלל אם אתם מרבים בספורט.

מהי פטרת ציפורניים?

הפטריה הקיימת בציפורניים, אם כן, היא זיהום פטרייתי אשר מופיע מתחת לציפורניו של האדם. תחילת הופעתה היא בנקודות צהובות או לבנות סמוך לקצה הציפורן, משם היא מתפשטת, כמעט תמיד, לאזורים אחרים בה. התוצאה של כל אלה היא שינוי גוון הציפורניים לכהה, התעבות שלהן או אפילו תחילת התפרקותן. הדבר מלווה לא פעם, יש לציין, בכאבים, וכן בריח לא נעים היוצא מן הציפורן.

קיימים מספר סוגי פטרת ציפורניים: הנפוץ ביותר, המהווה כ-85% מהמקרים, נגרם על ידי פטריות הדרמטופיטים. יש להדגיש כי פטרת ציפורניים יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים, המשתנים אצל כל אדם ואדם. לרוב, יופיע סימן אחד מבין אלה של הפטרת, וחוסר טיפול בה עלול להביא להתפשטות הזיהום לציפורניים אחרות, או אף אל בית האצבעות בכף היד או הרגל.

לטיפול ללא כאבים בפטרת הציפורניים לחצו כאן

לרוב, תופיעה הפטרת באצבעות כף הרגל, וזו עקב התנאים ה”ייחודיים” שלהן: חושך, לחות או חמימות מחד אחד, ואספקת דם נמוכה מצד שני. האחרונה גורמת, למעשה, למערכת החיסונית באזור להיות יעילה הרבה פחות.

מה גורם לפטרת ציפורניים?

הגורם העיקרי לפטרת ציפורניים הוא זיהום, בעיקר של פטריית הדרמטופיטים. זיהום זה עלול להיווצר עקב היגיינה לא תקינה של הגוף, אשר משמש לפטרייה “קרקע” נוחה לגידול. זו גם הסיבה, אגב, בגינה פטרת ציפורניים מאפיינת בעיקר ילדים או חיילים, שלא מקפידים על היגיינה אישית. מן העבר השני של המשוואה, הרי ששכיחות הבעיה עולה עם הגיל.

בפטרת ציפורניים ניתן להידבק: הן על ידי אדם אחר, בעל החיים או אפילו דרך האדמה. מעבר לכך, שמרים ועבשים מסוגים שונים עלולים אף הם להביא לפטרת ציפורניים, גם אם שכיחות מקרים אלה נמוכה באופן יחסי.

דרכי הטיפול

יש להבין כי ההתייחסות אל פטרת ציפורניים כיום היא אל מצב כרוני לכל דבר ועניין: קשה לטפל בה, וגם כשעושים זאת היא עלולה לחזור באותה מידה. קיימים כיום לא מעט משחות או קרמים לטיפול במחלה, לרוב מבלי שנדרש מרשם רופא. הבעיה עם טיפולים אלה היא שהם נקודתיים, ואינם מתמודדים עם הבעיה לאורך זמן.

תרופות, בעיקר אלה הניתנות דרך הפה, מהוות אפשרות טיפול אחרת, ותפקידן העיקרי “לחסל” את חיידקי הפטריה. בדרך כלל, יתאים הטיפול לחולים בסיכון, דוגמת חולי סוכרת או כאלה שכאבי הפטרת קיצוניים ביותר אצלם. בפטרת ציפורניים אפשר לטפל גם באמצעות לייזר, אשר חודר לעומקה של הציפורן ופוגע למעשה במקור הבעיה. דרך אחרת היא ניתוח כירורגי, להסרת הציפורן כולה.

 שילוב הטיפולים, אגב, הוא שמביא ברוב המקרים לתוצאות הטובות ביותר.

פטריה בציפורניים – יש מה לעשות – טיפול מהיר וללא כאבים – לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *