פיברומיאלגיה – סקירת התסמונת

פיברומיאלגיה (FMS) הינה תסמונת המשלבת מספר בעיות אשר עיקרן כאבים מופשטים בשרירים. שכיחות המחלה עומדת על כ 2% מכלל האוכלוסייה והיא נפוצה יותר בקרב נשים בגיל 20-30. משמעות השם פיברומיאלגיה הינו כאב בשרירים או בגידים ובדומה מאוד למצבים דלקתיים, התחושות המלוות את התסמונת הינן כאב, נימול, נפיחות וקשיון.

מרגישה בסימפטומים המופיעים במאמר זה? כדאי ללכת להבדק – טיפול מתאים יכול לשפר משמעותית את איכות החיים.

פיברומיאלגיה- סימפטומים

הסימפטומים של מחלת הפיברומיאלגיה מגוונים. אדם יכול לחוש בחלק מן התסמינים או בכולם, רמת עוצמת הכאב עלולה להשתנות במהלך שעות היום בהתאם למזג האוויר, שעות השינה, רמת המתח ורמת הפעילות הגופנית. כמו כן יכולה להתקיים שונות גבוהה בין אדם לאדם בעוצמת הכאב. הסימפטומים העיקריים:

  • כאב- נחשב לסימפטום העיקרי והראשי של המחלה. כאב יכול להתחיל באזור מסויים וממנו להתפשט אל איזורים נוספים או להתרחש בכל הגוף בו זמנית. החולים מתארים את הכאב ככאב שורף, דוקר, מכרסם, רגיש ונוקשה. הכאב אינו עוזב לעולם גם אם קיימת הקלה בעוצמתו.
  • עייפות והפרעות שינה- 90% מחולי פיברומיאלגיה סובלים מבעיות שינה, עייפות כרונית, חוסר אנרגיה, תשישות, ירידה בסבילות לכושר גופני ועוד. התשישות הכרונית הינה בעיה חמורה לא פחות מן הכאב ויכולה לשבש באופן מוחלט את איכות החיים. הבעיה אינה ניכרת בזמן ההירדמות אלא במהלך השינה- הפרעה בזמן השינה העמוקה, שינה קלה מלאה בהתעוררויות, תסמונת הרגל חסרת המנוח, הפסקת נשימה או התכווצות שרירים במהלך השינה אשר בסופן האדם מתעורר עייף.
  • מערכת העצבים- חולי פיברומיאלגיה רבים סובלים משינויים במצבי הרוח, דיכאון וחרדה אשר משפיעים על תפקודם ואורח חייהם. חולים אלו מדווחים בין היתר גם על בעיות בריכוז וקשיים ביכולות מנטליות פשוטות וכן גם על תחושות של נימול ועיקצוץ בכפות הידיים, הרגליים והפנים.
  • תסמינים כלליים נוספים- כאבי ראש (בעקבות המתח בצוואר) ומיגרנות, כאבי בטן בעקבות יציאות לא תקינות (שילשולים, עצירויות, נפיחויות ותסמונת המעי הרגיז), התכווצות בשלפוחית השתן המובילה לתכיפות במתן שתן ושינויים בצבע העור.  עוד על פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה- איבחון

האיבחון של מחלת הפיברומיאלגיה אינו קל מכיוון שלא ניתן לראות את תסמיניה בממצאים רפואיים כגון CT, אולטסאונד, רטגן או בדיקות מעבדה. בעבר היה קל לבלבל מחלה זו עם דלקת פרקים אשר תסמיניה דומים אך בניגוד אליה הטיפול האנטיביוטי אינו תורם במקרה הזה.

פריצת דרך משמעותית באבחון המחלה נעשתה בעשור האחרון בעקבות מחקרים רבים אשר הראו כי הכאבים מהם סובלים החולים מרוכזים בנקודות ספציפיות על פני הגוף. אותן נקודות כאב משותפות אך ורק לחולי הפיברומיאלגיה ולא לאנשים בריאים או הסובלים ממחלות אחרות.

פיברומיאלגיה- טיפול

הטיפול מתמקד בהרגעת הסימפטומים הקיימים. שיטת הטיפול הטובה ביותר הינה שילוב בין תרופות מפחיתות כאב ומשפרות שינה לבין פעילות אירובית, טכניקות הרפיית שרירים, הקניית מידע מקיף על המחלה ובניית תוכנית לשיפור איכות החיים ביחד עם המחלה.

מידע נוסף: זכויות חולי פיברומיאלגיה

מאמר הדן בנושא  הקשר בין זיהומים להופעת פיברומיאלגיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *