צלקות מפצעי בגרות – מה אפשר לעשות?

העובדות מראות כי תשעה מכל עשרה אנשים סובל מפצעי אקנה, המכונים “פצעי בגרות”, בשלב כלשהו בחייו – ולא רק בתקופת הנעורים שלו. כמובן שהשאיפה הברורה היא שאלה יעברו מהר ככל האפשר, יותירו את העור חלק כשהיה. ועדיין, במצבים רבים, ועקב סיבות מגוונות, מותירים פצעי הבגרות צלקות של ממש על גבי העור. מה ניתן לעשות במצב כזה?

צלקות נשארות צלקות, אבל אפשר להסתיר אותן

הנקודה הראשונה שיש להבהיר היא שכל צלקת, מעצם היותה כזו, לא ניתן להעלים לחלוטין. ועם זאת, יש שלל טיפולים שנועדו “להקטין” את הנזק, או לטשטש את הצלקות עד להפיכתן לבלתי נראות בעליל. לרוב, טיפולים מסוג זה יחלו רק שנים מספר לאחר הופעת הפצעונים, מתוך אמונה כי הם כבר לא יישנו.

חומרים למילוי קמטים

סוג נפוץ ראשון של טיפולים כנגד צלקות מפצעי בגרות מבוסס על חומרים שונים למילוי קמטים, לרבות סטרואידים, אשר יעלימו את הצלקות השקועות יותר. מדובר בהליך פשוט באופן יחסי, אם כי מוגבל: מטבע הדברים, ניתן לעשותו רק כאשר מדובר בצלקות קטנות ולא עמוקות. במקרים אחרים, יהיה הוא חסר תועלת לחלוטין.

כריתה או קילוף

ניתן להתמודד עם צלקות אקנה באמצעות פעולות כירורגיות שונות. ראויים לציון ניתוחים להסרת צלקות בהם כורתים את הצלקות מן העור, ומחברים תחת זאת את העור במקום ה”חסר”, דבר שמביא לבולטות נמוכה יותר של הצלקת. סוג טיפול זה יתאים בעיקר לצלקות ארוכות, או לחילופין לקטנות ועמוקות.

שיטה חשובה נוספת היא הקילוף (“פילינג”), אשר במסגרתה מקלפים את השכבות העליונות של העור, דבר שיביא בעתיד ליצירת רקמת חיבור חדשה. גם כאן, היעילות תהיה בעיקר כאשר הצלקות הינן שטחיות. ישנן דרכים מרובות לביצוע פילינג, לרבות חומרים כימיים, לייזר או סבונים שונים.

הסרת צלקות בלייזר

טיפול בלייזר מתאים לכל סוגי הצלקות, ובכלל זה צלקות מפצעי בגרות. זהו הליך פשוט ולא פולשני, שכמעט ואינו כולל בתוכו תופעות לוואי. בכוחו של הלייזר להקריש דימומים קיימים, וכן לעודד צמיחה מחודשת של העור במקום הצלקת.

לאחר הטיפול, יש למרוח תכשירים שונים על גבי העור, וכן להימנע מחשיפה ממושכת לשמש. יש להדגיש כי הלייזר לא מביא ל”העלמת” הצלקות לנצח, וכי נדרש לחזור עליו מדי מספר חודשים.

גלי רדיו

טיפול באמצעות גלי רדיו נחשב לאחת מהשיטות החדישות ביותר להתמודדות עם צלקות מפצעי בגרות. זהו טיפול עמוק יותר, המכיל בתוכו גם יכולות ריפוי: הוא חודר לתוך העור, מסיר תאים נגועים ובכך למעשה מאיץ את תהליך ההחלמה כולו. דרך התמודדות זו תתאים בעיקר לצלקות עמוקות.

תכשירים ומשחות

תכשירים, תרופות ומשחות שונות יכולים אף הם לסייע בהתמודדות עם צלקות אקנה, או לכל הפחות בטשטוש שלהן. הדבר נעשה, בדרך כלל, באמצעות הבהרת העור באזור הצלקת, דבר שהופך אותה לבולטת הרבה פחות. לרוב, ייעשה הדבר באמצעות רכיבים כימיים שונים הנמצאים בתכשירים.

חשוב להדגיש כי קיימות שיטות טיפול נוספות בצלקות מפצעי בגרות, ושהבחירה באחת מהן צריכה להיעשות אך ורק לאחר ייעוץ מקיף של רופא עור.

המאמר בחסות אקנה סנטר – טיפול בפצעי בגרות – כל המידע על פצעי בגרות – הגורמים וכל אפשרויות הטיפול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *