פר”ח – התנדבות בבית אבות

פרוייקט פר”ח הינו פרוייקט התנדבותי בעזרתו יכולים סטודנטים לקבל מילגה העוזרת לממן את לימודיהם. הפרוייקט מתפרס בכל רחבי הארץ ומשתתפים בו מדי שנה כ 25% סטודנטים ואלפי ילדים. קיימים סוגים רבים של פרוייקטים התנדבותיים, בניהם פרוייקט התנדבות בבתי אבות.

סוגי ההתנדבות השונים של פרוייקט פר”ח

פרוייקט פר”ח נחלק בעיקר לשני סוגים: התנדבות אישית (סטודנט וילד) והתנדבות קבוצתית (סטודנט מול מספר ילדים). בפרוייקט זה משתתפים תלמידי בתי הספר ברחבי הארץ ובמגזרים השונים- אלו סוגי ההתנדבות הנפוצים ביותר.

קיימות פעילויות התנדבות נוספות כגון “ילדי הלילה”- פרוייקט שנועד לאתר בני נוער המסתובבים בשעות הלילה המאוחרות ולהוות להם אוזן קשבת ומקור תמיכה לבעיותיהם, “חווידע טבע” – מרכז מדע לילדים המשלב פעילויות העשרת ידע ומשחק הקשורות לטבע, “פר”ח בבתי חולים”- סטודנטים מתנדבים בבתי החולים במחלקת הילדים ומבצעים פעילויות עם הילדים על רקע ההתמודדות עם המחלה, “חינוך למדעים”- סטודנטים בעלי רקע מקצועי בהדרכה ובמדעים אשר מעבירים פעילויות העשרה לילדים בכדי לעודד התעניינות בתחום המדעים. פרוייקטים דומים נעשים בתחום המחשבים, מוזיקה, מנהיגות ועוד.

פרוייקט פר”ח בבתי אבות

פרוייקט פר”ח פתח שעריו גם להתנדבות בבתי אבות. סטודנטים אשר מגיעים פעמיים בשבוע בימים קבועים ושעות קבועות, נמצאים עם הקשישים, מקיימים איתם שיחות ופעילויות שונות. קשישים אוהבים לראות סטודנטים צעירים בעלי מרץ ורצון טוב לעזור.

לפעמים הקשישים מחפשים מישהו לדבר איתו, מישהו שמחייך אליהם ורואה אותם וכל זאת עושה הסטודנט מרגע היכנסו לחדר. פעילויות שונות באומנות, מחשבים, תנועה, תאטרון ועוד מעשירים את חייהם של הקשישים בבית האבות ותורמים לתוחלת חייהם.

קיימים בתי אבות רבים בהם ניתן להתנדב. אפשר לבחור בית אבות לעצמאיים ותשושים בישראל  קטן או דווקא במקום גדול כמו ברשת דיור מוגן של רשת גדולה. כל אחד יכול למצוא את המקום המתאים לו ביותר.

מפגש בין סטודנט לקשיש

פרוייקט זה יוצר מפגש בין סטודנט צעיר בעל מוטיבציה לבין קשיש אשר נאבק עם קשיים לא מעטים בחיי היום יום. הסטודנט נחשף לקשיים של הקשישים, מעורב חברתית בנושא הקשישים בארץ ישראל, תורם מזמנו להקשיב ולשמוע את מחשבותיו של הקשיש.

במפגש זה שבין הסטודנט לקשיש ניתן לבדוק יותר לעומק מה הצרכים של הקשיש וכיצד ניתן לעזור לו. סטודנט המשתתף בפרוייקט זה מקבל על שעות עבודתו מילגה העוזרת לו לממן את לימודיו. התמורה המגיעה מפרוייקט זה היא תרומה שמעבר לכסף- הרגשה של שימחה ואושר על היכולת לעזור ולתרום. הרגשה של התרוממות רוח שמגיעה אך ורק מפעילויות התנדבותיות חברתיות וקהילתיות.

הפעילויות תורמות לאיכות החיים של הקשיש

הפרוייקט עוזר להוציא את הקשישים מחדרם, מפעיל אותם, בפרוייקט נוצרים מפגשים חברתיים בין הקשישים ובעקבותם חברויות חדשות נרקמות. כיום ידוע כי קשיש העוסק בפעילות (מפעיל את מוחו, מנהל קשרים חברתיים ועוד) מאריך חיים בבריאות טובה יותר מאשר קשיש הנשאר בביתו. פעילות פר”ח מעשירה את חייו של הקשיש בתחומים אלו ותורמת בטווח הרחוק לשמירה על אורח חייו של הקשיש ובריאותו.

מידע נוסף: פרוייקט פר”ח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *