רשם המתווכים – שינויים במבחן

רשם המתווכים – השינויים בחומר למבחן המתווכים הקרוב

שלא כמו בשנים עברו, החומר לבחינת רשם המתווכים שונה בשנת 2011 והבחינה בסוף החודש לא תהייה כמו בחינות העבר: רמת הבחינה תהייה הרבה יותר גבוהה, וכדאי להתכונן !

השינויים בחומר המבחן

בסוף חודש אפריל 2012 יתקיים מבחן המתווכים במתכונתו החדשה: כל נושאי הלימוד השתנו, לעומת שנים קודמים, וגם רמת הקושי עלתה. במאמר זה אפרט את ההבדלים הקיימים בין הבחינה הקרובה, לבחינות העבר, המתחלקים לשלוש קטגוריות:

  • שינויי יסוד: התמצאות בתחום משפט נדל”ן פסיקות בתי משפט הקשורות למושגי יסוד בתחום
  • תוספות: חוזים אחידים, חוק המקרקעין, חוק הירושה וכו’
  • חוק החוזים: סעיפים חדשים בחלק הכללי, הגנת הצרכן, שמאי מקרקעין ומיסוי מקרקעין

בסך הכל החומר לבחינה גדל, ובאה לידי ביטוי במתכונת מבחן המתווכים החדש תפיסת עולם חדשה שנותנת ערכים גבוהים לעין שיעור למקצוע התיווך, ולהשפעותיו על תחומי הנדל”ן השונים.

אז מה בעצם רלוונטי לנבחנים בבחינת רשם המתווכים?

עד היום רמת הבחינה הייתה סבירה. מי שלמד כראוי – הצליח. אין הרבה תוספות אז גם בסיס המקצוע נשאר כשהיה. גם קובץ החיקוקים הוא חומר מורשה בבחינה, ועל כן בבסיסו – על פניו – נראה כאילו השינויים אינם מהותיים.

אולם – ובל נשכח כי תלמידים שונים שנפגשתי איתם בעבר ושעברו את הבחינה בהצלחה, טענו כי למדו לבחינה באופן שטחי, אינם הרוב המכריע, והם בעצם מתי מעט שקלות הראש שלהם מעידה על זלזול, ואולי על מזל – ולא על שיקול דעת המתאים למתווך נדל”ן המכבד את עצמו.

חשוב לי להדגיש, לאחר שנים רבות של עיסוק בתחום, ושל לימוד דורות רבים של תלמידים, שחובה להעמיק בלשון החוק, ולהתכונן היטב לבחינה. הבחינה בהחלט מייצגת את המקצוע ומכבדת אותו. יש ללמוד את לשון החוק, כפי שלומדים עורכי דין, ולא בקריאה קלילה.

דרישות עתידיות

בעתיד יחויבו המתווכים להיות בעלי 12 שנות לימוד, לימודים לתואר אקדמי, התמחות במשרד תיווך וגם רמת הקושי של הבחינה תעלה. המצב היום עדיין נוח, ויש מתווכים רבים בתחום המקלים ראש ואינם מוסיפים כבוד למקצוע. לדעתי רק העלאה של רמת הבחינה תקטין את כמות הנבחנים והמתווכים, ותעלה את רמת המקצוע.

סטטיסטיקה על הניגשים לבחינת רשם המתווכים

אני צופה, שכמות הנבחנים בבחינת אפריל תעלה על כמות הנבחנים בבחינות העבר. כמו כן אני צופה שאחוזי הכישלון של נבחנים בבחינה לא יעלו.

למעשה אף אחד שכוונתו לעבור את הבחינה, לא יירתע מהשינויים בחומר לבחינה.

תיווך נדל”ן הוא עיסוק שטומן בחובו תגמול גבוה ביחס להשקעה הנדרש, ובמידה מסוימת זהו סוג מסוים של כסף קל. לדעתי זו הסיבה שיש הרבה שניגשים לבחינה. עדיין – אני גורסת שאין להקל ראש בחומר, ושיש להתכונן היטב. מי שיתכונן היטב יצליח, בייחוד שקובץ החיקוקים הוא חומר פתוח בבחינה.

הרבה קורה, שעורך דין שלומד למעלה משלוש שנים עריכת דין, ושעולה לו לא מעט כסף, משאבים ואנרגיה, מרוויח פחות ממתווך נדל”ן, ואיני צריכה להרחיב את הדיבור על כמות עורכי הדין בישראל, ועל התחרות בתחום.

קורס הכנה לבחינת רשם המתווכים

אחת הדרכים הטובות להצליח בבחינה, היא לעבור קורס הכנה. ישנם קורסים שונים בתחום, ואני בהחלט ממליצה לקחת אחד.

שינוי מתכונת הלימודים הוא צעד מבורך שבהחלט יתרום להעלאת רמתם המקצועית של מתווכים וכולי תקווה שבהמשך הדרך יתווספו למתכונת הלימודים נושאים חשובים נוספים.

יש לקחת בחשבון, כי לאחר הצלחה בקורס ובבחינה, ועל מנת להיות מתווך מוצלח, יש חשיבות עצומה להכשרה מעשית. הידע התיאורטי חשוב אך לא בהכרח בא לידי ביטוי בעסקאות היומיומיות. אני סבורה שתקופת התמחות קצרה של שלושה או שישה חודשים תתרום למתווכים הצעירים הרבה יותר משינון של עוד כמה סעיפים.

אילנית ציבין-מור היא עורכת דין, שמאית מקרקעין ומגשרת עסקית. מתמחה בדיני תכנון ובנייה, מקרקעין ודיני מתווכים. כתבה את הספר “תיווך מקרקעין בישראל”- ספר קורס מקצועי העומד לרשות הניגשים לבחינת רשם המתווכים. במהלך השנים האחרונות מלמדת ומרצה במכללות רבות ברחבי הארץ ומקיימת קורסים לתיווך נדל”ן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *